Jezírka u Břidličné – mechoví skřítkové kteří se živí lidským smutkem

Okres Bruntál,  Moravskoslezský kraj

V zatopených lomech nedaleko Břidličné jsou dvě je­zírka. U jednoho z nich, vzdálenějšího od cesty, žijí mechoví skřítkové, kteří se živí lidským smutkem. Tento příběh začíná v době, kdy se ještě v lomech těžila břidlice a skály obývali nezbední permoníci, kteří prováděli lidem všelijaké naschvály. Měli radost, když mohli člověka pořádně potrápit a dokázat mu, že pro­ti jejich neviditelným kouzlům nic nezmůže.
Dlouhá léta si ti, kteří v lomech pracovali, stěžovali na ne­chtěné obyvatele této krajiny a prosili o pomoc samé­ho Vládce zdejších lesů. Nevěděli však, že tento jejich prosby nemůže uslyšet, protože má uši zacpané me­chem, který nepropouští lidská přání. Říkalo se, že jen jedenkráte do roka si Vládce lesů sundává mecho­vé chomáčky, aby si poslechl, o čem si lidé vyprávějí. Jak už to ale se zákony schválností bývá, vždy právě v tuto chvíli všichni lidé spali a v jejich snech nebyla vůbec o permonících řeč.
Až jednou se stalo, že jistý muž vracející se z večerní směny se namísto spánku rozhodl přemýšlet v tichu lesa o životě a jeho myšlenky zachytil Vládce lesů. který právě držel chomáčky mechu ve svých dlaních. Když takto zjistil, co jeho poddaní, skalní permoníci. lidem vyvádějí za nepřístojnosti:
. Ještě téže noci svolal všechny permoníky, poručil jim, aby sundali své čepičky a obráti­li je naruby. V tu chvíli se proměnili v dobrosrdečné  mechové skřítky přinášející lidem pocity štěstí. Měli se totiž živit lidským smutkem, který vytahovali z lid­ských duší tak dlouho, dokud v nich nezůstala jen ra­dost.
Proto se říká, že v blízkosti jezírka u Břidličné stačí obrátit naruby svou čepici, aby si mechoví skřítkové člověka všimli a jeho smutek dočista pohltili. A také se říká, že až se jednoho dne ztratí ze skal mechové chomáčky, Vládce lesů se ze zdejšího kraje vystěhuje a spolu s ním i jeho, lidem dosud naklonění, poddaní.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice trpaslíci a malí lidé, štastná místa. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Jezírka u Břidličné – mechoví skřítkové kteří se živí lidským smutkem

  1. Pingback: kraj Moravskoslezský – okres Bruntál | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s