Kamenná hora u Janovic – černý a bílý obr

Okres Bruntál,  Moravskoslezský kraj
Na Kamennou horu  dovede žlutá z Rýmařova.
Kamenná hora je jedním z dalších míst, kde mystické záznamy hovoří o existenci obrů.
V okolí hory se říkalo že když se setmí, vychází z podzemní sluje Černý obr, který překryje krajinu svou obrovskou tmavou dlaní. Když se rozednilo, vycházel Bílý obr a odsunul tmu světlou dlaní.
Tato pověst pochází z pradávných časů, kdy se stalo že Černý obr se vzbudil během dne, natáhl ruce k obloze a celý kraj zahalila uprostřed bílého dne úplná tma. Nastalo velké zděšení, lidé se křižovali a modlitbami přivolávali Slunce, leč marně. Během chvíle se tak ochladilo, že ptákům zamrzl zpěv a lidské duše se třásly smutkem a zimou.
Lidé se vydali ke Kamen hoře a chtěli křikem vzbudit Bílého obra, který hned po svítání ulehl opět do svého lože. Dlouho trvalo než jejich prosby protrhly tmu a dolétly k uším spícího obra. Právě skončil jeden z jeho snů o jasném nebi, když zaslechl lidské volání. Protáhl se a svými prsty roztáhl temeno hory. Když místo Slunce spatřil černou dlaň svého bratra, vyrazil mocný vzdech a rozlobeně mu přikázal, ať se vrátí do nitra hory, protože jeho čas ještě nenastal. Nebe se opět rozzářilo, lide se zase mohli podívat sobě do očí a příroda lačně hltala sluneční paprsky.
Od těch časů lidé vždycky raději mluvívali na Kamenné hoře šeptem, aby náhodou Černého obra uprostřed bílého dne neprobudili.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Obři. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Kamenná hora u Janovic – černý a bílý obr

  1. Pingback: kraj Moravskoslezský – okres Bruntál | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s