Kopec Výhledy u Sovince – Větrné žínky

Okres Olomouc
Ze Sovince se pusťte po silni­ci dolů směrem na Paseku. První odbočka vpravo je sice pěkná, ale slepá. Zato ta další vás asi po kilometru přivede těsně k vrcholu kopce Výhle­dy. Bude vpravo od vás, nece­lých padesát metrů daleko.
Je zde menší cesta, která vede kolem vrcholu k posedu a dál do lesa a do údolí. Největší výhled je tedy kousek vedle vrcholu než se začne cesta snižovat dolů. Pohled stojí opravdu za to i když zde nevede žádná turistická trasa. Za pěkného počasí vidíme Rabštejn, v pozadí masiv Kralického sněžníku, lépe viditelné a nepřehlédnutelné Bradlo a na levé straně Drahanskou vrchovinu (hrady Bouzov a Mírov), která přechází směrem k Bradlu v Mohelnickou brázdu. Jistě poznáte další vrcholy kopců patřících do velkého množství různých pahorkatin jako jsou kopce v okolí Úsova nebo Libiny, Nového Malína a Šumperka, Hanušovic atd… Samozřejmostí je Hornomoravský úval, větrné elektrárny na Drahanské vrchovině a další…
Třikrát prý stačí dupnout a utiší se vítr. Tak aspoň vypráví stará pověst o Výhledech, kde žily před dávnými časy Větrné žínky. Lákaly kolemjdoucí do svých náručí, aby je vzápětí sevřely do rotujícího kužele větrného víru, v němž život nebožáka byl dočista rozfoukán. Kdo neznal jedinou možnou obranu, totiž třikrát zadupat, byl navěky ztracen. Žínky obývaly dutiny starých stromů a probouzely se jen tehdy, když zaslechli lidské hlasy. Proto nebylo radno v blízkosti stromů, jejichž kmeny byly pootevřeny, promluvit. Mnozí přesto neuhlídali svůj jazyk, a když se najednou spustil prudký vítr, byli vtaženi do větrných náručí, pokud neuposlechli rady staré pověsti o třetím zadupání. Tak aspoň vyprávěli ti, kterým náhlý vítr sebral čepici a kteří se z těchto míst vrátili domů.   Pravda je, že dodnes se přes Výhledy nečekaně přežene poryv větru a někdy stačí jen si vzpomenout na toto vyprávění, aby se vítr proměnil v jemný vánek pohupující se ve větvích stromů při třetím zadupání.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Počasí - záznamy bouřek v dějinách. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Kopec Výhledy u Sovince – Větrné žínky

  1. Pingback: kraj Moravskoslezský – okres Bruntál | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s