Okolí Horní Loděnice – horský mužíček Loden

Okres Olomouc
I ze smyčky silnice nad Sojkovou zatáčkou vede zkratka doprava, která přetíná vidli­ci předposlední smyčky. Pak stačí projit k silniční odboč­ce na Lipinu a opět zpevně­nou cestou se vyhnout posled­ní smyčce. Pak již zbývají jen nudné tři kilometry po silnici do Horní Loděnice. Kousek si jich ušetříme, protože v No­vých Dvorcích silnici přetíná modrá značka. Zavede nás doleva a odtud odbočuje vpra­vo polní cesta k rybníku u Dalovského potoka. Nepůjdeme až k němu, protože právě zde jsou ta místa se žlutými ka­mínky.

 
cca.5km od Moravského Berouna, cca.10km od Šternberka a cca.30km od Olomouce.

 
V okolí Šternberka a na šternberských horách, zvláště však v Horní Loděnici, se odedávna kopala železná ruda. Až z dalekých krajů přicházeli za prací do Horní Lo­děnice havíři, kteří bydleli v hornických domcích po­blíž dřevěného kostela.  V okolí se dolovalo takové množství železné rudy, že na nedostatek práce si ne­mohl nikdo z nich stěžovat.  Ještě v roce 1870 zde bylo nakopáno na 55 tisíc centů rudy.
Dnešní kostel stojí nad bývalými šachtami. O svátku sv. Barbory, patronky horníků, se konaly kdysi v Horní Loděnici také velké prů­vody horníků s hořícími kahany do starého kostela. Ten však později vyhořel a na jeho místě byl postaven dnešní kostel zděný.V Horní Loděnici se udržela pověst o hornickém králi, který se lidem v okolí občas zjevoval. Byl prý to malý mužík s dlouhým bělostným vousem. Nikdy nepromluvil, jen rukou pohrozil a zase zmizel v podzemí.A brzy po jeho náhlém zjevení se udalo nějaké neštěstí.  Jednou prý se také ukázal a pohrozil horníkům svou pravicí. Dozorce horníků jménem Hipman se chystal právě sestoupit do dolu a vysmíval se hrozbám hornického krále. Sotva ale začal sestupovat, zlámal se pod ním žebř a nešťastný dozorce se zabil.
.  Po večerech se všichni scházeli v místní krčmě, kde svlažovali žlutým mokem svá zaprášená hrdla.Jednou vyprávěl místní hostinský horníkům svůj sen, ve kterém ho navštívil horský mužíček Loden. Stěžo­val si prý na havíře, kteří jsou stále více bezbožnější, přestávají uctívat svátek svaté Barbory, patronky ha­vířů, nevěří poselstvím pohádek, vysmívají se věcem mezi nebem a zemí a těm, kteří jsou starší než celé lidské dějiny. Loden prý takto prostřednictvím snu chce lidi varovat před zlobou bytostí, jimž už dochází s lidským rodem trpělivost. To se ví, že někteří horní­ci se takovému snu jen zachechtali a nazvali hostin­ského bláznivým poslem pohádkových zpráv. Ale na­šli se i takoví, kteří mu uvěřili. Vzpomněli si totiž na důlní neštěstí, při nichž málem přišli o život ti, kteří krátce předtím zahlédli horského mužíčka a vysmívali se jeho vztyčenému prstu.
Mezi takové však nepatřil starý Burgen, který, když zanedlouho přišel den svaté Barbory, se nepřidal ke slavnostnímu procesí a v du­chu se vysmíval pověrčivosti a proroctvím horských skřítků. Když nastala noc a Burgen se konečně přestal smát, rozlilo se místností jasné světlo a před horníkem se objevil malý mužíček. Vytáhl z kapsičky žlutý ka­mínek a třikrát jej vyhodil ke stropu. Po třetím vyho­zení dopadl kamínek na Burgenovu hlavu. Ten se za­čal třást, dech se mu zpomaloval, tělo mu ztěžklo a proměnilo se v kámen. Po několika dnech, kdy lidem už bylo divné, že starý horník nepřišel do práce, se zašli podívat do jeho chaloupky.
Tam ležela na podla­ze jen hromada žlutých kamínků. Možná ještě dnes někdo najde v okolí Loděnice malý žlutý kamínek, který připomene varování horských mužíčků, kteří dosud tady žijí v hlubinách bývalých štol. Varování pro ty, kdo nevědí, že nikdo nemá právo prohlašovat za nemožné to, co je pouze neznámé a co uniká lidským očím jen proto, že se neumějí podívat pod povrch věcí.

 

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Hornictví. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Okolí Horní Loděnice – horský mužíček Loden

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Šternbersko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s