Pomezí – poustevník zakletý do kamene byl sveden čarodějnicemi

Okres Bruntál, moravskoslezký kraj
Po žluté z Dětřichova nad Bystřici    do­jdete přímo na Pomezí.
Na kopci Pomezí stávala v dobách, kdy vrch ještě ne­byl zalesněný, chatrč poustevníka, který sešel z cesty víry, protože neodolal svodům čarodějnic. Tento kdy­si tak zbožný člověk se jednoho večera nechal přemlu­vit od zlých žen, které se tajně scházely o každém úplň­ku na vrcholu hory, aby alespoň jednou přeskočil tak zvanou šibenici. To vlastně byly dvě rozeklané hůlky zabodnuté v zemi, v jejichž horních vidlicích byla po­ložena rovná větev. Muž netušil, že tímto skokem do­padne na první schod vedoucí přímo do pekla. Od toho dne ho lidé z Huzové, kam chodíval pro vejce a pro mléko, vůbec nepoznávali. Tvář měl zakaboněnou, zná­mý úsměv se zcela vytratil a nepromluvil ani slovo. Jen si pro sebe něco šeptal, když maloval dřevěnou hůlkou před vrata lidských obydlí jakési tajemné zna­ky. Tato čarodějná znamení, jak se lidé brzo přesvěd­čili, přivolávala na domy a jejich obyvatele neštěstí a zkázu. Proto lidé, jakmile viděli obávaného muže při­cházet, s křikem a holemi ho zaháněli z vesnice. Netrvalo dlouho a poustevník se v Huzové už neobje­vil. Povídalo se, že ho čarodějnice zaklely do jednoho z velkých kamenů, který dosud leží na místě, kde kdy­si stávala jeho chatrč. Na tom kameni jsou ještě patrné tajemné znaky vyryté do jeho povrchu začarovanou rukou. Jsou navlas podobné těm, které poustevník kres­lil hůlkou před lidská obydlí.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Člověk proměněný v kámen, čarodějnice a lidé co se upsali dáblu. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Pomezí – poustevník zakletý do kamene byl sveden čarodějnicemi

  1. Pingback: kraj Moravskoslezský – okres Bruntál | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s