Soutok Huntavy a Oslavy – Vodník Brumer

Okres Olomouc
autobusem do Dlouhé Loučky. Modrá znač­ka vás zavede z Dlouhé Louč­ky proti toku Oslavy k jejímu soutoku s Huntavou.
Tento soutok leží u rozcestí Soutok Oslavy a Huntavy u obce Valšův Důl, kde se spojuje zelená turistická trasa od Rešovských vodopádů a modrá ze Sovince, které pak spolu pokračují do Dlouhé Loučky. Je zde i parkovište, kde můžete zaparkovat a pěšky pokračovat Valšovským žlebem na Rešovské vodopády.

Říčka Huntava pramení nedaleko silnice vedoucí z obce Stříbrné hory (nedaleko Horního Města u Rýmařova) do osady Ferdinandov (dále do Bedřichova a Oskavy). říčka Huntava je pravostranný přítok řeky Oslavy. Známá je také svým prvním velkým pravostranným přítokem u Horního města který pramení v chráněné oblasti Skalské rašeliniště a dále Rešovskými vodopády, které pod obcí Rešov vytváří. Pak pokračuje mohutným Valšovským žlebem až k řece Oslavě, do které se vlévá pod obcí Křivá nedaleko Dlouhé Loučky. Jediný pojmenovaný přítok je pravostranný Tvrdkovský potok, který pramení v Tvrdkově a pod zříceninou Tvrdkov se vlévá do Huntavy, která dále pokračuje skalisky a vytváří Rešovské vodopády, které jsou 18. největší v ČR a 10. nejvodnatnější vodopády. Celé území je chráněno jako národní přírodní památka na rozloze 71,6 ha. Jsou zde zachovány původní jedlobučiny s kapradinami a velký význam mají mechová společenstva na stinných stranách skal a vlhkých balvanech.

Řeka Oslava pramení v obci Ondřejov poblíž Rýmařova. Hned v obci Ondřejov teče strmě ze svahu a začíná za obcí vytvářet údolí končící v Dlouhé Loučce. Oslava protéká obcemi Ondřejov, Valšův Důl, Dlouhá Loučka a okolo Horního Sukolomu kde se vlévá do Oskavy. Levostranné přítoky jsou Smrčina, Těchanovský potok a Sovinecký potok. Pravostranné přítoky jsou Ondřejovský potok, Strálecký potok, řeka Huntava, Rakovec a Plinkoutský potok
V místě, kde se divoká voda řeky Huntavy vlévá do Oslavy, jejíž tok se na pár metrů jakoby ohromen tím prudkým vpádem vrací zpět, žil podle staré pověsti v dávných časech známý vodník.
Lidé z okolí mu říkali Brumer pro jeho ustavičné broukání a mručení, které se od soutoku řek ozývalo zvlášť silně za jasných let­ních nocí, kdy vodník sedával na staré olši a žehral na svůj osud. Nebyl vůbec spokojen s tím, že mu kape ze šosu voda, že jeho obličej je zelený a dušička věčně navlhlá. Přál si být jako jeden z těch statných horníků, kteří pracovali v nedalekých dolech na železnou rudu a chodívali se po práci osvěžit do řeky. Vodník je po­zoroval z břehu, ukryt v olšoví a záviděl jim jejich smích a suchou tvář.
Jednou, když poslední kapka vody přetekla jeho trpě­livost, se vodník rozhodl jít pro radu k místní babce kořenářce, která ovládala všelijaká kouzla. Ta mu po­radila, že do světa lidí se dostane jen tehdy, když po­čká, až se horníci půjdou zase koupat a odloží své haleny na břehu. Tehdy vodník musí rychle svléct svůj fracek a přehodit si přes ramena oblečení jednoho z mužů. V tu chvíli se promění v okradeného muže a ten se zelenou tváří vklouzne se smutným brumláním do olšoví. Tak se prý i stalo. Ostatní muži tu rychlou záměnu ani nepostřehli, jen potom bývalo lidem div­né, že horníkovy vlasy jsou stále vlhké, přestože se muž najednou vody bojí jako čert kříže a odmítá se s ostatními, tak jako dřív, chodit vykoupat. Pak se ko­musi babka kořenářka svěřila s tímto tajemstvím a než se vše rozneslo mezi lidmi, bývalý vodník zmizel ne­známo kam.
Říkalo se, že začarovaný horník v zeleném fracku stá­le čeká na břehu potoka, až se mu podaří někomu vzít jeho halenu, a tak způsobit přeměnu, která ho zase vrátí do lidského světa. Ostatně brumlání se prý ozý­vá od soutoku Huntavy s Oslavou dodnes.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Vodníci. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Soutok Huntavy a Oslavy – Vodník Brumer

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Uničovsko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s