Strážný vrch u Rýžoviště – Nasemani

Strážný vrch u Rýžoviště – Nasemani
Nejlepší asi bude pokračovat po červené stále dál až do Stránského a možná ještě dál až do Rýžoviště, i když ze Stránského vede do Rýžoviš­tě přes les Na Mokřinách zkratka. Důležité je jedno. Na dohled od Rýžoviště náhle v pravém úhlu odbočuje do pravá polní cesta a vede na náš cíl – Strážný vrch.

 

 
V lesích pod Strážným vrchem se dá snadno zablou­dit. Ve zdejších mokřinách totiž žili tvorové, kterým lidé od pradávna říkali Nasemani. Zřejmě to bylo proto, že měli obrovský nos, kterým už na dálku zvětřili člověka procházejícího kolem jejich vlhkého domo­va. Vyprávěly se ty nejhrůznější historky o tom, jak se najednou objevily na cestě nosaté příšery, které hodi­ly přes člověka jakousi síť, z níž se nebožák marně snažil vymotat. Jak se tak točil a bezradně poskako­val, úplně zapomněl, odkud přišel a kam vlastně jde. Mezitím se vždycky setmělo a když se po mnoha ho­dinách polapený nešťastník konečně protrhal ze sítě, samou únavou upadl na cestu a usnul. Probudil se až s prvními slunečními paprsky a dlouho mu trvalo, než si zase vzpomenul, kam vede jeho cesta. Tak vyprávěli mnozí lidé, kteří byli předchozí den marně doma očekáváni.
To se ví, že někteří se jen tak­to vymlouvali na setkání s Nasemany a bůhví kde vlast­ně bloudili, ale našlo se i mnoho těch, kteří se dušovali, že uvízli v síti nosatých příšer.
Proto se tenkrát říká­valo těm, kteří se vraceli domů pozdě, že se zamotali do sítí. Snad také díky této pověsti o Nasemanech z mokřin pod Strážným vrchem vznikla místní pověra, že člověk procházející lesem se má vyhýbat pavučinám, které se houpají na větvích, protože mu mohou zamotat hlavu tak, že sejde z cesty a bude bloudit až do druhého dne.

 
Obec Ryžoviště je začleněna územně do okresu Bruntál a náleží pod Moravskoslezský kraj. Příslušnou obcí s rozšířenou působností je město Rýmařov. Obec se rozkládá asi 20 kilometrů od města Bruntálu a 10 kilometrů od města Rýmařova.
Dějiny města Ryžoviště byly probádané v předminulém století tkalcovským mistrem Faustinem Dreschlerem a klášterním knězem Aloisem Schleserem. Na základě jejich znalostí napsal domovský spisovatel Josef Schmidt- Braunfels v roce 1910 „Dějiny města Ryžoviště“. Vedle toho existuje ještě druhé shrnutí dějin naší obce „Městská kronika Ryžoviště“. Tato kronika pochází z pera Karla Riedla z Lomnice, který byl znám jako historik a kronikář daleko za hranice jeho rodiště. Obě rozdílné kroniky se velmi dobře doplňují. Souznění příspěvků přispívá k podání informací všem občanům Ryžoviště o našem pěkném městečku. Městečko Ryžoviště leží na moravsko-slezském úbočí, na náhorní rovině a to 49°51-1/2“ severní šířky a 35°1-3/4“ východní délky od Ferro. (Ferro – nejzáp. ostrov španělských Kanárských ostrovů. Ostrov představoval nejzápadnější bod Starého světa, proto od něho byly 1634 – 1884 počítány zeměpisné délky). Kostel sv. Jana Křtitele, postavený na jednom svahu, ční nad městečkem a je 614 m nad mořem.. V údolí, které je otevřeno směrem na sever, je Ryžoviště obklopeno třemi hřebeny kopců, na nichž se táhne hranice velkoevropského rozvodí (mezi Severním mořem a Černým mořem). V okolních kopcích pramení dva potoky, které se v obci spojují pod názvem Polička, a v Břidličné (Frýdlant nad Moravicí) se vlévají do Moravice.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice prapodivní tvorové. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Strážný vrch u Rýžoviště – Nasemani

  1. Pingback: kraj Moravskoslezský – okres Bruntál | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s