Studánka čarodějnic u Šternberka – Ta voda dávala věčné mládí, očím vidění věcí neviditel­ných a rozumu pochopení věcí nepochopitelných

okres Olomouc

Jdeme-li ze Šternberka silnicí směrem k Domašovu, přijdeme asi v polovině cesty k chatě. V její bezprostřední blízkosti na levém břehu potoka vyvěrá z lesního svahu mezi kořeny stromů pramínek vody, jenž napájí malou studánku, zanesenou listím a jehličím. Jsme u Stu­dánky čarodějnic.
Jedenkrát v roce prý chodívaly k pověstné studánce čarodějky z celého kraje nabírat průzračnou vodu. Ta voda dávala věčné mládí, očím vidění věcí neviditel­ných a rozumu pochopení věcí nepochopitelných.
Právě o Valpuržině noci se lesem ozývalo bublání potůčku hlasitěji než kdy jindy a mezi stromy se míhaly tmavé siluety rozevlátých šatů. Všude se rozléhal smích a podivné mumlání těch, které zatoužily vyhladit vrásky svých tváří a získat čarodějnou moc nad lidským svě­tem. To vše utichlo před dvěma sty lety, kdy ve studán­ce vyschla voda a čarodějky se začaly scházet na ji­ném místě.
Až po letech se zase objevil malý pramínek, který vy­věrá na levém břehu potoka z lesního svahu. I ten skrývá malé kouzlo. Kdo si potře obličej touto pramenitou vodou nabranou proti proudu, spláchne všechny chmu­ry a starosti. Tak to aspoň ve starých spisech zazname­nali ti, kteří si chodívali ke studánce pro dobrou náladu.

O studánce se vypráví, že za jasných měsíčních nocí, zvláště pak za noci svatojánské, se zde scházejí čarodějnice a divé ženky z okolních lučin a lesů a zde za svitu měsíce provádějí své reje. Běda pozdnímu chodci, jenž jde v tu dobu kolem a nechá se krásnými ženkami strhnout do divokého tance! K ránu klesá na zem vysílen tancem a už se nevzbudí…Podobná pověst se také vypráví o Sovím kameni, mohutném skalisku, které se zdvíhá u lesní cesty nad Horním Žlebem směrem k Mutkovu. Také zde prý se scházejí divé ženky z tohoto koutu lesních samot a svádějí osamělé chodce ke svým rozpustilým zábavám. Teprve s východem slunce se rozprchnou do svých lesních skrýší a jen zbytky jejich rouch a otisky jejich nožek zůstávají na místech jejich radovánek.

Na Šternbersku konaly prý čarodějnice své tance a rejdy na lukách u Studánky čarodějnic při silnici ze Šternberka do Domašova, na Sovím kameni nad Horním Žlebem, na Uničovsku mívaly své sněmy a bály na Bradle, a to z farnosti hradečanské, a na Křížové cestě u Rudy z farnosti šumvaldské.Na těchto místech se čarodějnice scházely. Někdy sem doletěly na pometle, vidlech, hřeblech, a dlouho do noci zde tančily s čerty a vy­váděly až do rána…Nejživěji prý zde bylo o svatém Janě, v noc filipovskou a na Štědrý večer. Běda, zahlédnou-li prý čarodějnice člověka. Vhodí mu na krk uzdu či ohlávku a jedou prý na něm jako na koni. A ještě mu pohrozí, jestli co vyzradí, že propadne smrti. . .Víra v čarodějnice se v našich krajích rozmohla zvláště v „době temna“. Ještě v roce 1685 byl v Mohelnici upálen učený šumperský děkan Kryštof AI. Lautner pro schůzky a obcování s čarodějnicemi na Petrově kameni pod Pradědem. Teprve koncem 18. století začal boj proti víře v čarodějnice a dekretem k roku 1756 bylo zakázáno mučení a souzení osob obviněných z čarování.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice čarodějnice a lidé co se upsali dáblu. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Studánka čarodějnic u Šternberka – Ta voda dávala věčné mládí, očím vidění věcí neviditel­ných a rozumu pochopení věcí nepochopitelných

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Šternbersko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s