Těšíkovská kyselka – kořenový labyrint je domovem trpaslíků

Okres Olomouc

Těšíkov (německy do r. 1945 nazývaný Zeschdorf) leží v horách Nízkého Jeseníku asi 8 km východně od Šternberka při silnici do Domašova nad Bystřicí v nadmořské výšce 545 m. Vesnicí protéká potok, který pramení v nejsevernějším cípu místního katastru a na jeho východním konci se vlévá do Bělkovického (Loděnického) potoka. Východně od Těšíkova při Bělkovickém potoce se nachází zřídla železité těšíkovské kyselky.
Pramen Těšíkovské kyselky je zdrojem železité minerální vody, který je doložen již v roce 1669 jako přírodní kyselka. Těšíkovská kyselka je vyhledávaným přírodním pramenem pro obyvatele širokého okolního regionu. Vedle lékařského významu vody je tato minerální voda oblíbená i pro své chuťové vlastnosti a v hojné míře je využívána občany Šternberska, Bruntálska, Rýmařovska a Olomoucka jako stolní voda. Vydatnost pramenního přelivu kolísá v závislosti na klimatických podmínkách kolem hodnoty 30 l/min. Hloubka vrtu je 63 m.  V korytě kolem tekoucího potoka jsou na několika místech pozorovatelné vývěry plynu.
U pramene Těšíkovské kyselky je svah porostlý koře­ny stromů.  Pověst vypráví, že tento kořenový labyrint je domovem trpaslíků, kteří sem přišli před dávnými časy na příkaz pána kraje Grolla.
Ten jim dal za úkol hlídat zdejší léčivý pramen tak, aby nikdy neztratil svou sílu.  Trpaslíci každou noc vylézají ze svahu mezi kořeny a máchají své rezavé čepičky s kovovými rol­ničkami ve vodě, aby voněla po železe.
Když je ně­kdo při této práci vyruší, rychle si nasadí čapky, které je činí neviditelnými. Další den je potom pramen sla­bý a téměř bez chuti.Není proto radno chodit do těchto míst okolo půlnoci a plašit skřítky plnící svůj úkol a když se přece jenom někdy tak stane a pramen je slabší než obvykle, stačí prý položit na kořenový svah kousek suchého chleba, který je pro trpaslíky tím nejvzácnějším darem, jaký mohou z lidského světa dostat. A určitě příští noc bu­dou čepičky máchat tak rychle, jakjim jen jejich malé ručky dovolí.
Ve starých kronikách se praví, že těšíkovskou vodou se osvěžoval i známý šternberský spisovatel a alchy­mista N. Barcius (Jan ze Šternberka), který se prosla­vil sepsáním tajemného díla „Gloria Mundi neboli Popis dávné vědy o kameni mudrců“. Určitě tento muž, který pochopil přírodu i člověka v ní žijícího jako do­konalou směsici reality a fantazie vycházející z téže a jediné myšlenky nejvyššího Stvořitele, nechodil ke zdejšímu prameni o půlnoci.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice podzemní králoství, trpaslíci a malí lidé. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Těšíkovská kyselka – kořenový labyrint je domovem trpaslíků

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Šternbersko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s