U Kříže – poutník který zažil udeření blesku ve své blízkosti – kříž co vra­cí sílu

Okres Bruntál,  Moravskoslezský kraj

 
Do Dětřichova nad Bystřici jezdi vlak. Vesnice není od zastávky vidět, ale jinam než do Děthchova cesta nevede. V Dětřichově se vydejte do prava po silnici asi dva kilo­metry k lesu. Vpravo lom, vle­vo les. To je místo, které se nazývá U Kříže.
Lesu po pravé straně silnice mezi Krahulčím a Dětřichovem se odedávna říká U Kříže. Někdy před třemi sty lety se zde stala událost, která zůstala v paměti zdej­ších obyvatel po dlouhé roky.
Tehdy kráčel jistý poutník po cestě k Dětřichovu a právě na těchto místech se zastavil, aby si trochu odpočinul. Posadil se na pařez na kraji lesa, natáhnul si unavené nohy před sebe a zakousl se do krajíce chleba. Najed­nou obloha zčernala a začalo hustě pršet. Poutník rychle vyskočil a utíkal se schovat pod mohutný dub, který stál v cípu lesa. Sotva se však přitiskl k jeho silnému kmeni, uhodil do stromu blesk a poutník se skácel k zemi. Zatímco bezvládně ležel, zdál se mu zvláštní sen. Nad ním se skláněl anděl v bleděmodré říze a v ruce držel obrovský zlatý kříž, jehož jedním rame­nem se dotkl poutníkova čela. Poutník cítil, jak mu za­číná brnět celé tělo, a spatřil jakési bělavé obláčky nad konečky svých prstů. Potom ještě na chvíli zaslechl an­dělův hlas, který mu říkal, že každý se rodí tolikrát, ko­likrát je třeba. Říkal mu také, že v každém kříži je ukry­to tajemství věčnosti. Poté anděl zmizel. Obloha se rozjasnila a poutník odlepil svá vlhká záda od kmene dubu, který zůstal zcela neporušen na svém místě. Pa­matoval si na všechno, a proto se ani příliš nepodivil, když uviděl kousek od místa, kde se mu zjevil anděl, stát dřevěný kříž. Utíkal do vesnice, aby zpátky s se­bou přivedl několik lidí, kteří měli být svědky tohoto zázraku.
Od těch dob přicházelo ke kříži mnoho těch, kteří vě­řili, že u něj naleznou ztracenou sílu. Kdy a za jakých okolností kříž zmizel, není známo, ale ještě dnes vy­práví ti, kteří procházejí těmito místy, že mají pocit, jakoby se dotýkali něčeho posvátného, něčeho, co vra­cí sílu.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Počasí - záznamy bouřek v dějinách, štastná místa. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na U Kříže – poutník který zažil udeření blesku ve své blízkosti – kříž co vra­cí sílu

  1. Pingback: kraj Moravskoslezský – okres Bruntál | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s