U Škaredé jedle – Žďárský potok – zlý lesní duch

Okres Bruntál,  Moravskoslezský kraj

 
Od Hradu Rabštejn  k severu vedou modrá a žlutá. Právě žlutá vede hlu­bokými lesy Hrubého Jesení­ku k zelené značce pod kop­cem Výhledy. Dál vede cesta vlevo po zelené do Žďárského potoka. Ten je však pro­zatím třeba minout a pokra­čovat až tam, kde zelená pře­kročí Podolský potok. Po je­ho druhém břehu se pak vrá­títe po žluté asi půl kilomet­ru k místu, které se i na mapě jmenuje U škaredé jedle.

Kdysi dávno stávala poblíž rozcestí obrovská stará jedle.
Lidé se tomuto místu vyhýbali, protože se tradova­lo že v tomto stromě sídlí zlý lesní duch. Ten, kdyko­liv prošel někdo kolem, vystoupil z kmene a vhodil na cestu začarovaný kamínek, který se nedal překročit. Č|ověk zůstal stát na místě a ač se snažil sebevíc, ne­mohl se ani pohnout. Potom k němu duch přistoupil a řekl mu, že v cestě bude moci pokračovat jen tehdy, přenese-li některý z kamenů ležících na břehu Podol­ského potoka do vody.
(Podolský potok pramení ve výšce kolem 1300 m.n.m. v oblasti Hrubého Jeseníku. Potok pramení na jihovýchodním úbočí Břidličné hory ( 1358 m.n.m.) a jižním směrem od Jelení Studánky. Podolský potok je horská bystřina s průzračnou studenou vodou a kamenitým dnem. Kolem větších kamenů vytváří tok vody různě velké peřeje. Podolský potok protéká Žďárským žlebem a u lovecké chaty Hubert do něj ústí Žlutý potok. Dále protéká Podolský potok obcí Žďárský potok, Starou Vsí a městem Rýmařov. Nedaleko severního okraje obce Velká Štáhle ústí do řeky Moravice. Cestou příbírá několik přítoků a to z pravé strany Slatinný potok, Janovický potok a Novopolský potok. Levými přítoky pak jsou Stříbrný potok, Staroveský potok, Růžový potok, Mudlový potok a potok Lučina.)
Když zkoprnělý člověk pohlédl na své ruce, nevěřil svým očím. Dlaně se začaly zvětšovat tak, že se ko­nečky prstů téměř dotýkaly chodidel. Svou velkou vahou ohnuly záda do oblouku a člověk potom takto se­hnut pomalým krokem jako začarován sešel z rozcestí ke břehu potoka. Tam si vyhlédl nějaký velký kámen a obrovskými dlaněmi, do nichž vstoupila pro ten oka­mžik nevídaná síla, odvalil balvan do čisté bystřiny. Jakmile se přes kámen převalila voda, lidské dlaně se opět zmenšily, duch se vrátil do kmene stromu a člo­věk mohl pokračovat ve své cestě. Nohy měl však ztěžklé, ruce ho bolely a hlava třeštila. Mnozí potom vyprávěli, že museli na několik dní pro velkou slabost doma ulehnout. Nikdo netušil, proč lesní duch dával tyto příkazy, snad měl rád pohled na vodu tříštící se o kameny či chtěl jen tak trestat lidi za to, že ru­šili svými kroky jeho klid. Kdoví. Pravda je, že od dob, kdy byla jedle pokácena, se lesní duch už v těchto mís­tech nikdy neobjevil. V Podolském potoku je však dosud spousta obrovských kamenů, které sem kdysi přinášely lidské dlaně na příkaz lesního ducha ze Škaredé jedle.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice duchové. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na U Škaredé jedle – Žďárský potok – zlý lesní duch

  1. Pingback: kraj Moravskoslezský – okres Bruntál | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s