Vrch Slunečná u Těšíkova – zde sídlil čaroděj v želez­ném zámku postaveném na úpatí kopce

Okres Olomouc
Od Těšíkovské kyselky se vra­cí modrá opět na sever podél Trusovického potoka. Tam, kde modrá od potoka odbo­čuje doleva, odbočuje ještě více doleva lesní cesta. Vynoří se z lesa, pokračuje po jeho okraji ještě asi tři sta metrů, pak se z ní znovu hrouží do prava do lesa odbočka. Po­kračuje po druhém okraji lesa, až se prudce stáčí k jihu do Těšíkava. Vtom miste, kde se zatáčí, se vine kolem se­verního a západního úbočí Slunečné.
Hoře Slunečná u Těšíkova se v dávných dobách říka­lo Železný vrch, protože zde sídlil čaroděj v želez­ném zámku postaveném na úpatí kopce.
Zámek byl po většinu roku, jak se píše ve staré pověsti, nevidi­telný. Pouze za nocí, kdy zlatý štětec maloval po ob­loze světelné křivolaké čáry a krajinou se rozléhalo hromobití, se zámek na chvíli kovově zaleskl mezi stromy. Tehdy i čaroděj vyšel ze svých komnat, aby vystoupil na vrchol hory a vzdával poctu bohovi hromu. Když se na nebi překřížily dva blesky, čaroděj vyryl hůlkou do země ležatý kříž a modlitbou zahnal zlé duchy, kteří v tu dobu chtěli vylézt ze svých skrýší.Tak tento čaroděj chránil zdejší krajinu před zlovůlí tem­ných mocností a říkalo se, že až přijde den, kdy dobrý kouzelník opustí tento kraj, nastanou zlé časy.
Jednou se tak přece ale stalo a do mnohých vesnic vtrhla bída, hlad a cizí vojska, která plenila celé okolí. Lidé prosili čaroděje, kterého považovali za božího posla, ať se vrátí a odžene nepřátele od jejich příbytků. Dlouho trvalo, než čaroděj jejich prosby zaslechl a při jedné z letních bouřek na úpatí Železného vrchu zazářil mat­ný lesk kovového zámku. Lidé si oddechli, válečné vřa­vy ustaly a v kraji opět zavládl mír a klid. Vypráví se, že kouzelník už Slunečnou neopustil a hlí­dá pohodu šternberského kraje. A lidé si zvykli právě na těchto místech mu za to děkovat.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice černokněžník a lidé co uměli čarovat. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Vrch Slunečná u Těšíkova – zde sídlil čaroděj v želez­ném zámku postaveném na úpatí kopce

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Šternbersko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s