Vrch Špičák u Dobřečova – Vlčí lidé

Okres Bruntál,  Moravskoslezský kraj
Od Rešovských vodopádů vede dál červená přes Tvrdkov do Dobřečova. A právě při vstupu do Dobřečova vede cesta po západním úpatí Špičáku. Jeho vrchol je tedy po vaší pravé ruce a Dobřečov se opírá o jeho severní úpatí.
Špičák u Dobřečova (778 m n.m.) spolu se sousední Dobřečovskou horou (809 m n.m.) a na ni k SSV navazující Kamennou horou (799 m n.m.) tvoří z pohledu od Rýmařova táhlý hřeben na severozápadním obzoru.Horopisně jsou tyto vrchy řazeny k nejvýchodnějším vrchům Hanušovické vrchoviny. Svahy Špičáku a Dobřečovské hory jsou terasovitě uspořádané, hospodářsky využívané, s pásovými porosty stromů a keřů. Na jižním úpatí Špičáku leží Obec Tvrdkov, na východním Horní Město. Mnohem strmější severozápadní svahy jsou také terasovité a na západním úbočí vystupuje nad terén několik skalisek.Po severozápadním svahu vede několika serpentinami silnice z Dobřečova do Bedřichova. Vrcholek Špičáku je skalnatý, mírně zarostlý. Z vPohled ze Špičáku k jihurcholu Špičáku se za dobré viditelnosti naskýtá výjimečný kruhový rozhled. Na severu vidíme dominanty hlavního jesenického hřbetu – Ztracené skály, Pecny, Vysokou holi a za dobrých podmínek lze zahlédnout i televizní věž na Pradědu, před hlavním hřebenem pak masív Ostružné. Směrem k SZ dominuje hradba hřbetu Hraběšické hornatiny (přináležející Hanušovické vrchovině) s výrazným vrcholem Kamenná hora (952 m n.m.), vybíhajícího od sedla Skřítek jihozápadním směrem k Novému Malínu, na obzoru Kralický Sněžník a část Orlických hor. Na jihu vidíme rozsáhlou rovinu Hornomoravského úvalu s obcemi Šumvald, Uničov a dalšími až k Olomouci, vrchol „moravského Blaníku“ – Bradla (600 m n.m.) a na obzoru Drahanskou vrchovinu. Směrem k východ a severovýchodu najdeme plochý vrchol nejvyšší hory Nízkého Jeseníku Slunečné (800 m n.m.), bruntálské sopky Velký a Malý Roudný včetně kostela na Uhlířském vrchu u Bruntálu. Z nadhledu si můžeme prohlédnout Dobřečov, Rudu s Křížovým vrchem, Horní Město, Rabštejn se zříceninou hradu, podle teplárenského komínu můžeme určit polohu města Rýmařova.

Na Špičáku žili v dávných dobách Vlčí lidé, kteří děsi­li obyvatele všech okolních vesnic. Zvláště v nejbliž­ším Dobřečově, kam nejvíce doléhalo jejich vytí za nocí, když byl Měsíc v úplňku, lidé pečlivě každého večera zajišťovali své příbytky. Vlčí lidé si totiž z ne­střežených domovů odnášeli lidské dcery, které potom věznili dlouhá léta v lesních chýších postavených pod rozlehlými kořeny stromů.
Jen jednou se podařilo unesené dívce uprchnout. Byla to dcera kováře z Horního Města, kterou Vlčí lidé od­nesli uprostřed noci, když spala při otevřeném okně. Nešťastná dívka se zázrakem dostala z podzemní chý­še ve chvíli, kdy polední slunce svým žárem tvrdě uspa­lo její věznitele. Dívka tiše proklouzla kolem jejich nehybných těl, a protože tou dobou byla jediná, kterou se podařilo Vlčím lidem polapit, sama se rozběhla ke svému tolik oplakávanému domovu. Radost z nečeka­ného shledání byla veliká, a když začala povídat o ži­votě mezi Vlčími lidmi, objevila se mezi posluchači jakási neznámá žena. Hlubokým hlasem vstoupila do strastiplného vyprávění a požádala, aby si dívka utrhla kus haleny. Ten potom přiložila k očím a zamumlala několik nesrozumitelných slov. V tu chvíli se ozvalo navzdory tomu, že dosud svítilo Slunce, strašidelné vytí, které za okamžik přehlušil hlas hromu a z oblohy se spustil silný déšť.Neznámá žena řekla, že touto vodou z nebes jsou na­vždy smazány všechny stopy po Vlčích lidech. Zmize­la však i ona sama, a tak se nikdy nikdo nedozvěděl, odkud ta záhadná žena přišla a proč lidem tolik po­mohla. Vlčí lidé se už nikdy v blízkosti lidských do­movů neobjevili, ale přesto ještě po dlouhá léta bývalo za jasných měsíčních nocí slyšet od hory se ozývající vyti a lidé přece jenom raději zavírali okna i dveře svých domovů.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice vlci a vlkodlaci. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Vrch Špičák u Dobřečova – Vlčí lidé

  1. Pingback: kraj Moravskoslezský – okres Bruntál | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s