Vrchní bouda u Pohořan – Ohnivá paní

Okres Olomouc

 
Vlevo od Kartouzky vedou z Dolan doprava dvě silni­ce. Ta první je slepá, ta dru­há ústi po dvou kilometrech do silnice Bělkovice – Véska. Z křižovatky však pokračuje zpevněná cesta dál na seve­rovýchod, až vyústí u Dol­ní Boudy na silnici do Jívové. Po něco více než dvou kilo­metrech je Vrchní Bouda. A vlevo podél silnice se táh­ne les, o němž je řeč.

 
Na rozcestí u Horní boudy se kdysi zjevovala Ohnivá paní, která tiše postávala na kraji cesty a čekala, až ji ně­kdo osloví. Bývala celá zahalená do černého roucha, tmavé vlasy jí splývaly po ramenou a do tmy zářil jen ohnivý rubín zavěšený na jejím krku. Rubín byl velikosti lidské dlaně a přitahoval magickou silou toho, kdo na něj pohlédl. Mnozí tomuto vábení neodolali a oslovili Ohnivou paní, aby sejí zeptali, odkud má ten překrásný kámen. Když se tak stalo, zjevení se hlasitě zachechtalo, sundalo ru­bín z krku a na své dlani jej přiblížilo k zvědavcově tváři. V tu chvíli projela jeho očima palčivá bolest, ko­lem se setmělo a už nikdy více se nevyjasnilo.
Když se pověst, kterou vyprávěli nešťastníci s tmou v očích, roz­šířila po celém kraji, lidé přestali Ohnivou paní oslovo­vat a rubín začal pomalu ztrácet svou oslepující zář. Po letech se už vědělo, že těmito místy může člověk procházet zcela bez obav, protože na krku tmavé si­luety, která se dodnes občas objeví v lese u Horní boudy, jen blikne malinké červené světýlko jako za­padlý úsměv ďábelských mocností z dob, kdy jejich síla byla ještě živena lidskou fantazií.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Upíři a lidé kteří dokázali vysát z člověka život. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Vrchní bouda u Pohořan – Ohnivá paní

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Olomoucko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s