Zelený kopec u Rázové – podzemní království, jemuž vévo­di sám Gojan

Okres Bruntál,  Moravskoslezský kraj

Obec Razová První písemná zmínka o obci je z roku 1288. Za husitských válek a tažení vojsk Matyáše Korvína proti polskému králi Kazimírovi byla pravděpodobně obec vypálena a zůstala v troskách. Obec byla znovu osídlena v roce 1531 a do té doby byla nazývána Radsoff. Její název byl odvozen podle místní staré slovanské osady, která byla pojmenovaná pravděpodobně podle zkratky jmen Radmír, Radomír či Radslav. V roce 1548, v době mohutné kolonizace oblasti německými přistehovalci, je obec uváděna jako nově obydlená.

 
Nedaleko Obce Razová severně od Slezké Harty je zelený kopec.
V dobách, kdy v podzemních říších žily malé bytosti, které vyráběly zbraně pro bohy a šperky pro bohyně, se odehrál tento příběh.
Pod Zeleným kopcem nedale­ko Rázové bývalo podzemní království, jemuž vévo­dil sám Gojan, vůdce neviditelných pluků a dohližitel nad spravedlností.
Tato bájná postava, vystupující v prastarých příbězích jako nesmiřitelný bojovník s bezprávím, se vždy obje­vila tam, kde se o člověka pokoušelo zlo. Lidé v těch dobách nemohli své zlé úmysly uskutečňovat, protože trestající ruce dopadly na jejich hlavy, sotva se nečistá myšlenka zrodila.
Dobro nemělo nepřítele a Zlo, které je živeno špatnými myšlenkami, se samo sobě ztrácelo před očima.
Ale jak už to bývá na světě, který je stavěn na rovnováze sil, jednoho dne se objevil v tomto kraji člověk s duší tak černou, že ani sám Gojan nedohlédl na její dno. Tento člověk se jedné noci vydal k Zelenému kopci, aby svými temnými kouzly Gojana přemohl Strážce Spravedlnosti právě odpočíval a odložil švůj stříbrný pás, který ho činil neviditelným. Černokněžnik, jemuž všechny zlé mocnosti daly pro tento oka­mžik sílu, vnikl do nitra hory. Měl za úkol vrátit Zlo do lidských duší. Když uviděl vedle spícího Gojana ležet stříbrný plášť, rychle jej popadl a vyběhl s ním ven. Věděl, že bez kouzelného pásu bude Gojan na­vždy ležet v hlubinách hory a jen bezmocně naslouchat lidskému myšlení.
Od toho dne se opravdu vrátila do lidských duší zloba, zášť a trápení a Dobro jen taktak vyrovnávalo misky na vahách spravedlnosti.
Protože tato pověsst upadla během věků v zapomenutí, málokdo ví, že tenkrát zlému černokněžníkovi přece jenom něco uniklo. Ve chvíli, kdy schovával stříbrný pás do svého plastě, uvolnila se měděná přezka a zůstala ležet na svahu Zeleného kopce. A právě v té přezce je naděje, jak vypráví ti, kteří znají tento příběh až do konce. Říká se, že jednoho dne ji někdo na Zeleném kopci najde, a pokud ji po tom zakope do země, malé podzemní bytosti vyrobí Gojanovi nový stříbrný pás, který s touto přezkou dostane opět kouzelnou moc a trestajícím rukám se zas vrátí síla.
Gojan vystoupí z nitra hory a z kraje se vy tratí mnoho zla.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice podzemní králoství, trpaslíci a malí lidé, černokněžník a lidé co uměli čarovat. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Zelený kopec u Rázové – podzemní království, jemuž vévo­di sám Gojan

  1. Pingback: kraj Moravskoslezský – okres Bruntál | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s