Gumperova díra u Mutkova – jeskyně plná pokladů.

Okres Olomouc
Avšak v nejnižším místě toho oblouku, právě pod Sovím kamenem a ve stráni nad Sitkou by měla být Gumperova díra. Nedá se dnes určit co a kde doopravdy Gumperova díra byla. Jedno tvrzení říká že to byla jeskyně na pravé straně cesty mezi Huzovou a Mutkovem. Jiný názor tvrdí, že to byla štola, vedoucí až k Pomezí, v níž chudák Gum­per bezúspěšně kutal zlato. Obojímu to místo, na němž stojíte, odpovídá. Místo, kde stával Waldhausen, se do­dnes jmenuj eMutkov. A pou­ze od Sovího kamene mohla vést štola k Pomezí.
Mezi Huzovou a Mutkovem je vchod do jedné ze štol, které údajně vedou až k Pomezí, nazývaný Gumpero­va díra. Místo se nachází v úzkém údolí se strmými stěnami.Kdysi prý jistý muž jménem Gumper zde hledal zlatý poklad, který ve štole ukryli páni ze Sovince. O sva­tém Janu, v den, kdy se říká, že Slunce třikrát povy­skočí, aby lépe vidělo na všelijaké čarování, se Gum­per vydal k jeskyni. Postavil se před velký balvan, který uzavíral vchod a pronesl kouzelnou formuli. Jeskyně se otevřela a Gumper vstoupil dovnitř. Když zde ob­jevil truhlice plné zlata, zapomněl na všechno a tak dlouho se v klenotech přehraboval, až únavou usnul. Kdy a jestli se vůbec probudil se neví, protože skála se za ním jednou provždy uzavřela. Dodnes někde v blízkosti skalní prolákliny leží Gum­perova sukovitá zčernalá hůl. Když pocestný hůl na­lezne a třikrát s ní zabuší do skály, ta se otevře a od­kryje jeskyni plnou pokladů.
Vstoupit do jeskyně je prý možné jen o Květné neděli, když kněz v kostele čte Písmo o utrpení Páně. Jen tehdy je tedy možné dostat se dovnitř. Ale musí se jednat rychle, neboť jakmile kněz dočte Amen, brána tajemné jeskyně zapadne. A běda tomu, kdo se zpozdí! Když tam nějaký lakomec zabloudí, neuvidí už světla božího!

Reklamy

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice zakopané zapomenuté poklady. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Gumperova díra u Mutkova – jeskyně plná pokladů.

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Šternbersko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s