KAPLE SV. ROCHA U ÚSOVA

Okres Olomouc
Na nejvyšším bodě cesty z Medlova do Úsova s hradem stejného jména uvidíte v polích na pahorku jihovýchodně od Úsova, viditelná je při cestě ze Stavenice starou oprýskanou kapličku sv. Rocha, Každoročně se k ní kolem 16. srpna koná tradiční Úsovská pouť, vyhlášená v širokém okolí.
Kapličku prý založila kněžna Anna, manželka úsovského pána Lichtenštejna. Stalo prý se to za zvláštních okolností v době války třicetileté, kdy krajem projížděla vojska z dalekých zemí a přinesla k nám i zlou nemoc – mor. Náhle prý tato smrtelná nemoc zanikla. Tehdejší pověrčiví lidé si to nedovedli jinak vysvětlit, než že se tak stalo na přímluvu sv. Rocha, patrona lidí postižených těžkou ne­mocí. ..

A když někdy v roce 1624 tudy projížděla kněžna a její koně zde náhle klekli na obě kolena, usoudila i ona, že je to vůle boží, aby právě na tomto místě byla postavena kaple díkůvzdání za záchranu od zlého moru. Kaple byla prý za starých časů hojně navštěvována také horníky z nedalekých rudných dolů újezdských, kteří sem přicházeli o poutích ve své sváteční hornické uniformě.

Kaple obdélníkovitého půdorysu byla zbudována v manýristickém slohu, z jejího původního vzhledu se však příliš nezachovalo.
Interiér kaple byl vybaven mimořádně kvalitním mobiliářem, dnes v něm nejvíce zaujme malba, která je cenná nejen uměleckou, nýbrž i dokumentární hodnotou. Obraz se vztahuje k založení kaple, dominují mu moroví patroni sv. Sebastián a sv. Roch, pod nimiž klečí skupina lidí v popředí s kněžnou Annou. Ta ve vztažených rukou drží model kaple sv. Rocha, která snad dokládá její původní podobu. Obraz zachycuje i okolní krajinu s budovou zámku, tehdy ještě v jeho renesanční podobě, kterou později změnila barokní přestavba. Na obraze je zachyceno šestispřeží běloušů vezoucích Annu k zámku, které dle pověsti na místě stavby kaple znenadání zastavilo a koně zde poklekli. Anna to považovala za boží pokyn určující, kde má kaple stát.
Kaple roku 1962 vyhořela, od roku 1997 dochází k postupnému renovování kaple, kdy se provedlo např. restaurování nástěnných maleb, štuků a klenby a konzervace dřevěného oltáře.
Byla také provedena oprava střechy a impregnace střešní krytiny.

Pověst o založení kaple svatého Rocha I.
Po smrti Jana Šembery z Boskovic vymřel tento rod po meči. Tento zanechal po sobě pouze dvě dcery a to Anna Alžbětu a Kateřinu. Anna Alžběta si vzala za manžela Karla z Liechtensteina a byla velmi věřící. Když jednou darovala kostelu svatého Vavřince v Hradečné překrásné ornáty, slíbila také úsovským občanům, že jednou nechá postavit i kapli v Úsově, jak prý sama sobě již dříve v modlitbách přislíbila.
Jednou poté jela se svým kočárem taženém šesti koňmi se svým manželem a s doprovodem do Nových zámků, když tu náhle nedaleko Úsova spřežení samo od sebe zastavilo a koně na místě poklekli a nechtěli se hnout z místa. Kněžna Anna Alžběta vystoupila a na obloze se objevil obraz kapličky vedle postavy svatého Rocha. Kněžna v tom viděla Boží znamení, poklekla na šarlatový polštář a vztáhla ruce k nebi a začala se modlit. Svatý Rochus jí pokynul a ona na tom místě nechala na památku postavit kapličku zasvěcenou právě svatému Rochu, jak již dříve slibovala.

Pověst o založení kaple svatého Rocha II.
Při jedné z cest Anny Alžběty Liechtensteinové z Úsova na svůj lovecký zámeček v Nových Zámcích se nedaleko její oblíbené spřežení splašilo a kočár i se šesticí koní zapadl do bažiny, která byla podél cesty v lesním porostu. Kněžna a kočí se naštěstí zachránili, ale její koně se utopily a s nimi všechny šperky, co tam měla. Protože nedávno před touto pohromou slíbila úsovským občanům, že v okolí vystaví kapličku jako poděkování za skončení morové rány, rozhodla se, že ji postaví právě na místě neštěstí, jak poděkování za ukončení nákazy, tak jako i náhrobek pro svá zvířata. Tato kaple byla zasvěcena svatému Rochu a pod ní je ukryto její převážené bohatství, které s sebou měla.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice morová nákaza, močál bažiny, spojení zvířete a tajemného místa - kůň, zakopané zapomenuté poklady. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na KAPLE SV. ROCHA U ÚSOVA

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Mohelnicko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

  2. Josef Ryšavý napsal:

    Kaple sv. Rocha vyhořela 25. 7. 1961.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s