Obec skaly – pod prahem kostela hrob

Okres Bruntál,  Moravskoslezský kraj


Skály  je část obce Horní Město v okrese Bruntál. Nachází se na severovýchodě Horního Města.  Skály, dříve Hankštejn, byla stará hornická osada, která se uvádí v listinách už v r. 1398. Je tedy starší než Horní Město.
Na území obce se dříve nacházely doly na stříbro. Již v r. 1398 se zde rozkládala osada Hankštejn. Město bylo založeno jako svobodné královské horní město v r. 1580 za císaře Rudolfa II. Svědčí o tom nápis vyrytý na hřbitovním kříži v Horním Městě.
Nejstarší doklady o zdějším dolování jsou z r. 1402. Právě v době Ederů dolování rozkvétalo, proto císař udělil zdejším panům určité výhody a nový důlní řád. Nová ložiska byla objevena na sever od Skal (Hankštejna) – to jsou nynější Stříbrné Hory, tehdy Najfung. Kolem r. 1542 se usadilo nad Skalami 6 hornických rodin, postavilo si zde své domy a právě těmto horníkům byl udělen nový hornický řád a těchto 6 domů bylo později v r. 1580, za Rudolfa II. povýšeno na svobodné císařské horní město s názvem Bergstadt – Hangstein. Časem zůstal jen název Bergstadt – to je Horní Město. Tím byl dán začátek vzniku Horního Města, které se začalo rozrůstat díky císařským výsadám. Původní vesnice Hankštejn začala upadat, lidé se začali věnovat zemědělství. Horní Město převzalo hornickou tradici.
Dolování bylo provázeno střídavým štěstím až do poloviny minulého století. Zlaté žíly byly už vybrány a zůstaly jen barevné kovy. V r. 1955 se znovu projevil zájem o obnovu dolování a prováděl se zde průzkum až do r. 1969. Brzy se však ukázalo, že těžba je nákladná, a tak poslední vozík vyfáral 30. září 1970.
V hlubokých lesích mezi Dlouhou Loučkou a Rýmařovem je kopec se sporými zbytky zdí. Němci tomuto místu říkali Wustes Schloss -Pustý zámek.Je to místo, kde skutečně kdysi stál malý hrádek, v němž trávila smutné dni svého života kajícná Sidonie z Heidenreichu, dcera bohatého hraběte odkudsi z Tyrol. Sidonie, dcera šlechtice, se zami­lovala do sluhy svého otce. Stýkala se s ním, což pyšného hraběte tak popudilo, že Sidonií z domu vyhnal a postavil jí malý hrádek v hlu­bokých lesích našeho kraje.Když se blížil konec jejího žití, přála si – pro odpuštění své viny, aby byla pochována před vchodem do kostelíka ve Skalách (Haknštejn) u Rýmařova, a to tak, aby každý, kdo přijde do tohoto kostelíka, musel šlápnout na její hrob, přikrytý kamennou deskou z r.1572. Ta je dodnes také v tomto kostelíku vlevo od oltáře zachována.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Hornictví, hřbitovy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Obec skaly – pod prahem kostela hrob

  1. Pingback: kraj Moravskoslezský – okres Bruntál | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s