POTRESTANÝ VRCHNÍ Z ÚSOVSKÉHO ZÁMKU

Okres Šumperk, Olomoucký kraj

Za dob roboty se měli poddaní úsovského panství, k němuž patřily i naše podbradelské obce, velmi zle. Nejvíce je sužoval krutý vrchní Minkvic, jenž pocházel odkudsi z Itálie. Zbojníci z rabštýnského hradu mu sice několikrát vzkázali, aby netýral své poddané, ale pan vrchní jen mávl rukou. A přece na něj došlo.Kdysi byla na hradečanské faře velká hostina. Rozjařen dobrým vínem, vracel se vrchní po půlnoci se svým drábem lesem Kárníkem nad Troubelicemi. Pojednou však kde se vzali, tu se vzali, vyskočili z houští muži s maskami na obličeji, vrchního strhli s koně, svázali mu ruce a zavedli ho k výslechu do starého lomu. Tam nad ním drželi zbojníci soud. Úsovský vrchní či hejtman zapíral, že by lidu dělal zle, bránil se, jak dovedl, ale nakonec byl zbojníky odsouzen k smrti oběšením. Stalo se na nejbližší borovici. Od té doby se říká tomu místu Pod Hétmanem.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice krutovláda pánů, lapkové doby minula, šibenišní vrch. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na POTRESTANÝ VRCHNÍ Z ÚSOVSKÉHO ZÁMKU

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Uničovsko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s