ŠUMVALDSKÝ VODNÍK

Okres Šumperk, Olomoucký kraj
Obec Šumvald leží v severní části Hornomoravského úvalu na Uničovsku. Na severu je ohraničena výběžky Hrubého a Nízkého Jeseníku. Má protáhlý tvar, rozkládá se po obou stranách potoka Dražůvky v nadmořské výšce 265 m (měřeno dle prahu kostela). Katastr obce má celkovou výměru 2099 ha. V roce 1971 byl k Šumvaldu připojen Břevenec ležící při silnici ze Šumvaldu do Horního Města a dále do Rýmařova. Břevenec leží v nadmořské výšce 310 m a rozloha jeho katastru činí 615 ha. Nepřehlédnutelnou součástí šumvaldského katastru je velký rybník, k němuž náležejí menší rybníčky. Celková rozloha vodní plochy je 60 ha. Rybník má již svou úctyhodnou historii, nejstarší zápis o něm je v zemských deskách již z roku 1569. V průběhu dějin byl několikrát zrušen, ale vždy obnovován.

V Šumvaldě býval ještě v minulém století velký rybník Proto se v Šumvaldě tak dlouho udržel hastrman. Byl prý to chlapeček oble­čený v zeleném kabátku. Lidé ho poznávali podle toho, že mu vždy z levého šosu kapala voda.Spával prý v hlubinách rybníka a na číhanou zacházel po Oskavě až k Hradci a odtud po vodě až k Plškovu mlýnu. Hastrman sedával nejraději na vrbách při Oskavě a pilně šil či předl, a přitom rád do­paloval jiné. Jednou rozházel sedlákům kopky sena, podruhé dával žencům do pitné vody hlísty, jindy zase kalil vodu ve studánce…Největší moc měl ve vodě, a to zvláště o polednách. Malé děti i dospělé lákal k vodě všelijakými tretkami, pentličkami a cetkami, ale i botkami a kusy šatstva, které rozvěšoval na vrbové proutí.Kdo se v těch věcech zhlídl a některou si přisvojil, propadl navždy vodníkovi. Hastrman prý ho stáhl do hlubin, jeho duši dal do hrnku pod pokličku, a už ho nikdo víc neuviděl.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Vodníci. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na ŠUMVALDSKÝ VODNÍK

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Uničovsko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s