Podhradí nad Dyjí – Ohnivaci

Okres Znojmo, Jihomoravský kraj

Dříve se Podhradí nad Dyjí jmenovalo Frejštejn podle místní hradní zříceniny. Okolo tohoto hradu se vyprávějí snad nejstrašidelnější příhody z celého Znojemska.

U Frejštejna žijí ohniváci. U bývalé šibenice se zde občas v noci proháněli a tančili čardáš. Jednou se nějaký člověk zdržel při kácení dřeva v lese až do tmy a tak se musel s ohniváky setkat. Tančili si kolem šibeničního vršku a výskali. Dělník si jaksi nepřipustil strach a tak na ně zavolal: „Pojďte, kluci, za mnou!“ Tu náhle všechno ztichlo a ohniváci se začali rychle ohlížet po tom, kdo je ruší. A zdálo se, že ztichlo i srdce onoho dřevorubce. Propadlo se mu někam do kalhot. Prkeně se otočil a se ztuhlými údy pelášil směrem domů. Zabouchl za sebou dveře a za nimi se ozval hlas: „Kdybys nebyl za dveřmi, roztrhali bychom tě.“ Ohnivákům unikl jen o vlas.

U Frejštejna žil kdysi také sedlák, který byl velmi lakomý. V noci nespal, ale chodíval do polí a posouval hranečníky svého souseda. Za mnoho roků se mu tak pole zvětšilo téměř o dvojnásobek. Ale jak už je to v podobenství, které vyprávěl Ježíš svým učedníkům, bohatství nám náš život nezabezpečí. Sedláka začaly po nocích přepadat výčitky svědomí a obírat ho o spánek i zdraví. Roznemohl se a brzy zemřel. V pověstech ovšem takovou smrtí nic nekončí. Lidé tuší, že spravedlnost sahá až za smrt, a tak si vždy představovali, že zemřelý ničema musí chodit po světě a hledat vysvobození. Tak i tento chamtivý sedlák běhal i nadále po poli se svým hranečníkem a ječel: „Kam ho mám zasadit?“ Nebylo radno tohoto ducha na frejštejnských polích potkat. Člověka až jaksi mokře mrazilo v zádech, když uslyšel na černých pláních jeho úpění.
Až jednoho dne nebožáka vysvobodil z posmrtného utrpení jakýsi opilec. Ne že bychom schvalovali opilství, ale někdy může taková rozumu zbavená postava projevit více odvahy než leckterý střízlivý. Zvlášť na strašidla doporučujeme zvát si opilce na pomoc. Tedy tento podbroušený chasník se docela vážně dal na poli se strašidlem do hovoru a poradil mu: „Dej ten hranečník tam, kdes jej vzal.“
A od té doby byl chamtivý sedlák ze svého bloudění vysvobozen.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Ohnivý muž. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Podhradí nad Dyjí – Ohnivaci

  1. Pingback: kraj Jihomoravský – Okres Znojmo | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s