Český Rudolec – Moravská Hluboká

okres Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

V zapadlém koutu jihozápadní Moravy najdeme chátrající zámek v Českém Rudolci. Najdeme jej Na okraji venice u silnice II/409 která leží, nedaleko Dačic, v oblasti České Kanady.

Častěji se mu říká Malá Hluboká. Neboť zhledem k Hluboké je hodně podobný, přídomek Moravský má přesto že leží v Jihočeském kraji, kam dnes oblast spadá. Dříve i samotná obec nesla v minulosti název Moravský Rudolec.

Na místě zámku stávala už ve 14. století tvrz, později byla renesančně i barokně přestavěna. Významným mezníkem byl požár roku 1860, po němž byl zámek přestavěn do současné architektonické podoby ve stylu windsorské gotiky. Na rozsáhlých okolních pozemcích vznikl anglický park.

Po roce 1948 však už osud nebyl zámku nakloněn; ještě za druhé světové vláky byl několikrát vykraden a po znárodnění sloužil jako ubytovna k místnímu stáního statku. Přestože byl roku 1963 prohlášen za státní kulturní památku, chátrání dále pokračovalo, pouze v 70. letech se zámku dostalo nové měděné střechy (která však byla o nemnoho let později ukradena). Po roce 1989 se zde vystřídalo mnoho majitelů – přes stát, obec Český Rudolec, po soukromého investora, který měl zámek rekonstruovat a přebudovat na hotel. Nic z toho se však neuskutečnilo, objekt byl znova prodán. Dnes jsou jeho majetkové poměry nejasné, zámek dále chátrá, zarůstá, interiéry jsou už zničeny.

Zbývá jen doufat, že v budoucnosti nebudeme Moravskou Hlubokou znát pouze ze starých fotek.

V nejbližším okolí pak stojí za shlédnutí opevněné gotické kostely v Lipolci a Lidéřovicích….

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice neobvyklé názvy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Český Rudolec – Moravská Hluboká

  1. Pingback: kraj Jihočeský – Český Rudolec | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s