Telč – Moravské Benátky

Okres Jihlava, kraj Vysočina

Nedílnou součástí Telče jsou také rybníky, ve svém katastru jich má 32. Proto to označení moravské Benátky.

Město bylo postaveno na vyvýšenině obklopené rybníky, které spojuje Telčský potok a umělý příkop. Území Telče chránily hradební zdi se střílnami a ochozem. Díky těsnému sousedství rybníků, které sahaly až ke zmiňovaným hradbám, se mohla Telč docela snadno přeměnit v nedobytnou vodní pevnost.

Stejně jako v sousedním Jindřichohradeckém a Třeboňském panství se okolo Telče začaly stavět rybníky. Během 16. a 17. století se jich tu zrodilo bezpočet. Nádrže sloužily pro chov ryb i potěru.
Krajina je poseta rybníky, zakládanými od dávných dob k chovu ryb a zadržení vody na pohon mlýnů. Mlýny po nástupu elektřiny ztichly, některé úplně zanikly, ale ten největší z nich se po své nedávné rekonstrukci stal luxusním hotelem a centrem golfu…

Městem protéká Telčský potok pramenící cca 5 km severozápadně od města, který se vlévá 2 km jihovýchodně od Telče do Moravské Dyje. V k.ú. Telč je celkem 32 rybníků, v letních měsících je častý nedostatek vody vlivem nízkých průtoků a s tím spojenou zhoršenou kvalitou vody v letních měsících.

Svrchu Telč vypadá, jako kdyby byla vystavěna na malém ostrůvku, obklopeném vodou. Jen stěží lze uvěřit, že rybníky jsou mladšího data, než město samotné. Samotné náměstí je obklopeno 3 velkými rybníky (Štěpnický, Ulický a Staroměstský). Všechny tři jsou propojeny Telčským potokem, který pramení pět kilometrů od Telče, a několika uměle prokopanými průplavy.

Štěpnický rybník. Pojmenovaný je po místní čtvrti Štěpnice. Na klidné hladině se zrcadlí krásná budova renesančního zámku – obraz, který lahodí oku. Ke Štěpnickému rybníku se vchází jednou z městských bran. Dokud nebyly strženy městské hradby, sahaly vody rybníka až po ně. Dnes se v místech někdejších hradeb nachází zahrádky. Jeho zvláštnost je … po samotném rybníku se může návštěvník města svést na loďce, kterou si může zapůjčit v půjčovně nacházející se v těsné blízkosti jedné z městských bran. Uprostřed samotného rybníka se nachází ostrov, který působí tak trochu jako džungle. Je na něj sice zakázán vstup, nicméně samotná projížďka kolem něho je velmi působivá.

Ulický rybník. Samotný rybník sice není tak zajímavý jako prvně jmenovaný, nicméně skutečnost, že zhruba v jeho polovině ho můžeme přejít po tzv. Belpské lávce (pojmenované po městečku Belp ve Švýcarsku, které je partnerským městem Telče) a z prostředka lávky můžete krmit kachny a ryby, kterých je tu skutečně mnoho, také není k zahozen Přímo na hrázi se nachází socha svatého Jana Nepomuckého s tradiční pětihvězdnou svatozáří, která shlíží na procházející turisty a poutníky. Na konci hráze je ještě jedna památka, která si zaslouží pozornost – boží muka ze 13. století, jedna z nejstarších na Vysočině.

Staroměstský rybník. Svojí rozlohou je největším, nicméně pro běžného turistu je tak trochu ukryt. Přitom procházka okolo něho může být také velmi příjemným zpestřením dne. Cestou můžeme vidět např. kostel sv. Anny, židovský hřbitov nebo skalní vyhlídku s názvem Čertovo kopýtko. Cesta, která kopíruje jeho břehy, se dočkala v roce 1800 vydláždění. Chodník lemuje pěkná řádka barokních soch. Od anděla Strážce po sochu Jana Nepomuckého. Tento světec byl na Vysočině zkrátka víc než populární. Cesta vede až ke Staroměstskému hřbitovu, přesněji na náměstíčko, kde se nachází poslední socha – resp. sousoší, zobrazující pannu Marii a archanděla Gabriela. Dnes se už asi nedozvíme, kdo sousoší vytesal. Je připisováno hned několika sochařským mistrům, kteří kdy v Telči působili.

Tyto rybníky přitom nejsou zdaleka jedinými, které se v okolí Telče nacházejí, z dalších můžeme jmenovat např. Roštejn a Velký a Malý Pařezitý rybník.

A protože Telč obklopuje mnoho rybníků je nazývám také „ jezerní růže“, nabízí svým návštěvníkům překrásný renesanční zámek, renesanční domy na náměstí, zbytky zachovalých hradeb, kostely, zámecký park i krásné okolí.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice neobvyklé názvy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Telč – Moravské Benátky

  1. Pingback: kraj Vysočina – Okres Jihlava | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s