Okolí Adamova – Moravské Švýcarsko

Okres Blansko, Jihomoravský kraj

Ještě před sto lety, se objevovalo na turistických průvodcích či pohlednicích název Moravské Švýcarsko tak se zcela běžně říkalo místu které známe pod názvem Moravský kras. Kraj proslulý svými jeskyněmi, plavbou po ponorné říčce Punkvě, známí svou hlubokou propastí Macochy(138 m) největší propastí svého druhu v České republice a i ve střední Evropě a mnohými dalšími krásami, rozprostírajícímu se v severním okolí Brna.

Avšak název se ujal zejména pro blízké okolí Adamova, oblast lesnatou, kopcovitou, protkanou hlubokými údolími Svitavy a jiných říček.
I chata nad propastí Macocha je postavená ve švýcarském stylu. Původně sloužila jako železité lázně, dnes opět slouží jako restaurace, nachází se v Josefovském údolí u Křtinského potoka přibližně 3 km východně od Adamova. Stojí poblíž pozůstatků komplexu bývalé železářská huti v Josefovském údolí u Adamova.

Nad samotným Adamovem stojí na kopci Špičák (496 m n. m.) na zalesněné stráni malebného údolí řeky Svitavy nedávno rekonstruovaná Alexandrova rozhledna, na protější straně údolí se v lesích skrývá poutní kostel ve Vranově u Brna, dříve v jeho blízkosti stával Paulánský klášter
romantickou atmosféru dotváří zřícenina Nového hradu. který prochází rekonstrukcí.

Pověst Moravského Švýcarska ovšem poněkud kazí Adamov sám o sobě je nevzhledné a depresivní město, jehož tvář byla narušena areálem Adamovských strojíren, a ponurou atmosférou prstence paneláků na okolních svazích.

Jedna ze staveb v Adamově si však zcela určitě stojí za povšimnutí – unikátní cihlový kostelík sv. Barbory. Je nejvíc unikátní s Světelským oltářem  který opravdu stojí za to vidět.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice neobvyklé názvy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Okolí Adamova – Moravské Švýcarsko

  1. Pingback: kraj Jihomoravský – okres Blansko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s