Libavá – Moravská sibiř

Okres Olomouc

Na prahu Oderských vrchů, mezi městy Budišov,Domašov a Moravský Beroun nalezneme krajinu zaniklých obcí, výjimkou se stalo pouze Město Libavá a bývalé obce Heroltovice, Luboměř pod Strážnou, Kozlov a Slavkov, kde je dodnes sporé osídlení.

Z historických památek, kterými byla řada kostelů, kaplí i polních křížů, vodních a 24 větrných mlýnů i tradičních selských usedlostí. Z toho všeho se do dnešních dnů dochovlo jen málo … pouze poutní kostel ve Staré Vodě a větrný mlýn ve Městě Libavá.

To vše je nenavratně pryč. Historické hodnoty museli ustoupit lidské hlouposti a ničení.

Této zapomenuté zemi se tak snad i proto přezdívá „Moravská Sibiř“.
Libavá se nachází asi 25 kilometrů severovýchodně od Olomouce.

Oblast je známa především vojenským prostorem Libavá.Ten zde dominuje na obrovském územÍ jihvýchodně až východně od města Libavá a zabírá praktický celé Oderské vrchy.Do nej se zřídka dostaneme,na některá místa jen o sobotách a nedělích a na některá místa, legálně vůbec.Menší část oblasti od Libavé na sever je již mimo vojenský prostor a je přístupná i turistickou stezkou.

Nejlepším výchozím bodem je Domašov Nad Bystřicí.Silnicí navštívíme Heroltovice s pěknými rybníky a město Libavá s menšímí památkami a především bránou do vojenského prostoru.V Libavé nalezneme bývalý mlýn.Dnes je bohužel nepřístupný.O víkendu bychom se silnicí mohli podívat za hranice vojenského prostoru do oblasti pastvin ,kde stávala obec Smilov.Okolní krajina,především v zimě, nám silně připomíná ruskou Sibiř.Zima je zde nelítostná a drsná.Lesy jsou těžko přístupné.Oproti tomu můžeme mluvit o určité zachovalosti a jedinečnosti.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice neobvyklé názvy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Libavá – Moravská sibiř

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Olomoucko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s