Kroměříž – Hanácké Athény

Okres Kroměříž, Zlínský kraj

Město leží na středním toku Moravy v dolní části Hornomoravského úvalu, na místě původní křižovatky důležitých obchodních cest. Bylo založeno roku 1260 olomouckým biskupem Brunem ze Schauenburku na místě trhové vsi. Olomoučtí biskupové poté z Kroměříže udělali své reprezentativní letní sídlo a přemístili sem část správy diecéze, čímž městu zajistili další rozvoj. Minulosti si vysloužilo lichotivou přezdívku Hanácké Athény. Důvodem bylo především velké množství škol a s tím spojená vysoká míra vzdělanosti.Tradice i v současnosti bohatého školství se zde odvíjejí od arcibiskupského gymnázia a učitelského ústavu. Dnes zde funguje řada všeobecných, odborných, pedagogických a uměleckých škol.

Patří mezi ty krásnější města České republiky, nabízí velké množství kulturních památek.
Najdeme zde Arcibiskupský zámek jež je dominantou historického města Kroměříže a hlavním magnetem návštěvníků památkové rezervace. Na místě dnešního památkově chráněného zámku, kde stávalo dříve velkomoravské hradisko, byl vybudován gotický hrad. Později došlo k přestavbě v renesančním slohu, ale mezi lety 1643 a 1645 byl hrad pobořen švédskými vojsky. Koncem 17. století tu vyrostl na popud biskupa Karla II. z Lichtensteina-Kastelkorna nový, raně barokní palác v italském duchu. Vznikl pod taktovkou architektů vídeňského císařského dvora Filiberta Lucchesa a Giovanniho Pietra Tencally na půdorysu původního hradu a s částečným využitím některých částí jeho konstrukce. Třípodlažní budova s nádvořím obklopeným arkádami a svěžími zdobenými fasádami určitě neudělala biskupům ostudu. V roce 1752 ji ovšem postihl požár, což vedlo k další přestavbě. Dnes má kroměřížský arcibiskupský zámek gotické, renesanční i barokní až klasicistní prvky

Nabízí pestrou nabítku okruhů, ve kterých jsou zahrnuty historické sály, zámecká věž, proslulá galerie i sala terrena. V areálu zámku si můžete prohlédnout i unikátní sbírky mincí a medailí, hudební archív a velkolepou knihovnu. Chloubou zámku je sněmovní sál s 22 křišťálovými lustry, nástropními malbami a bohatou štukaturou. Zdaleka největším turistickým magnetem kroměřížského zámku je však zámecká obrazárna, která obsahuje po Národní galerii v praze druhý nejcennější soubor výtvarných děl. Obraz Apollon a Marsyas od Tiziana je považován za vůbec nejcennější na území ČR. Je známý zasedáním Říšského sněmu, po kterém dostal název i Sněmovní sál. Je opravdu nádherný a díky své úžasné akustice se zde koná spoustu koncertů.

Zámecká dominantou je 84 metrů vysoká věž. Ta v sobě skrývá gotický základ a určité renesanční části, konečnou podobu však dostala díky biskupskému architektovi Janu Křoupalovi z Grunenbergu v 18. století, která vám poskytne dokonalý výhled na celé město.

K zámku také patří nádherná Podzámecká a Květná zahrada
Podzámecká zahrada je volně přístupná, zaujímá plochu 64 ha a obsahuje 270 druhů stromů a tři rybníky.
Původně šlo o účelovou zahradu v hospodářském slova smyslu, sloužící k pěstování zeleniny a květin. Proměna započala v 15. století, kdy se její funkce začala postupně měnit na okrasnou. V 17. století dostala podobu barokní zahrady spojující zámek s řekou, další změna pak přišla ve století 19., kdy byla přebudována na stylový park o rozloze 64 hektarů. Nová plocha vznikla odvodněním lužního lesa, voda nicméně v parku hrála nadále důležitou roli ve formě potůčků a rybníků. Dílo dotvořily romantické stavby (Pompejánská kolonáda, Colloredova kolonáda, Paví dvůr, Rybářský pavilon) a sochařská výzdoba. K drobnějším změnám došlo ještě ve 20. století, nicméně Podzámecká zahrada stále patří v celoevropském měřítku mezi přední krajinářské parky.

Květná zahrada nebo-li tzv. Libosad, je osovou pozdně renesanční vlastně manýristickou zahradou, na půdoryse protáhlého obdélníka v rozměrech 300 x 485 m. Hlavní vchod přechází do neobvykle dlouhé, monumentální galerie, tzv. kolonáda. Půdorys Libosadu byl protkán složitým vodovodním systémem, který napájel rybníčky, kašny, jezírko u voliéry, vodotrysky. Její chloubou je 244 m dlouhá kolonáda s galerii 46 soch antických bohů a postav z mystických bájí.
Pravidelná síť chodníků ústí u osmiboké bohatě zdobené rotundy s Foucoultovým kyvadlem, dokazujícím otáčení Země, po bocích stojí Lví kašna a Kašna Tritonů.
Zahrada byla založena roku 1665 na bažinaté půdě za hradbami města, rovněž díky již zmíněnému biskupovi Karlovi II. z Lichtensteina – Kastelkorna. Realizaci provedli také už výše uvedení italští architekti vídeňského císařského dvora. A stejně jako Podzámecká zahrada, i Květná zahrada prošla citlivou a zdařilou úpravou v 19. století, konkrétně v letech 1840-45.

Dalším lákadlem je Biskupská mincovna, kde se v 17. století razily mince a medaile olomouckých biskupů, má svou bohatou historií. Můžeme zde shlédnout nástroje, které byly dříve používány na výrobu mincí.

Sepětí Kroměříže s olomouckým arcibiskupstvím připomínají v dnešní době asi nejvíce Arcibiskupské vinné sklepy. Nacházejí se v podzemí zámku v hloubce 6,5 m a mají rozlohu 1030 m2.
Sklepy byly založené v roce 1266 a jako jediné v tuzemsku vyrábějí mešní vína podle vatikánské normy. Souhlas s výrobou mešního vína udělilo olomoucké arcibiskupství a pravidelně sleduje celý výrobní proces formou ustanoveného liturgického dozoru, který vykonává pověřená duchovní osoba. Víno dozrává v příznivém prostředí, jehož specifikem je například stálá teplota a povlaky ušlechtilých plísní na stěnách. Největší sud pojme 19.100 litrů. Sklepy si můžete prohlédnout denně kromě neděle od 9.30 do 18 hodin, podniková prodejna nabízí jako suvenýry dárková balení vyráběných bílých i červených vín. Předem ohlášené skupiny si mohou návštěvu nechat zpestřit odborným výkladem spojeným s ochutnávkou. Většina návštěvníků Kroměříže se však setkává s produkty arcibiskupských sklepů ve vinotéce, která je umístěna v přízemí zámku.

Pozadu nezůstává ani půvabné Velké náměstí s radnicí ze 17. století, s měšťanskými domy s podloubím a zajímavé kostely sv. Mořice, sv. Jana Křtitele a Nanebevzetí Panny Marie. Přítomnost mnoha historických budov, z nichž zmiňme alespoň Regentský dům s raně barokní fasádou a Vrchnostenskou sýpkou upravenou do dnešní podoby J.A.Grimmem na konci 18.století, potěší jistě nejen milovníky tohoto oboru.

Město je dějištěm každoročních hudebních festivalů, výstav, odborných konferencí, sympozií a kongresů.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice neobvyklé názvy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Kroměříž – Hanácké Athény

  1. Pingback: Kraj Zlínský – Okres Kroměříž | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s