Lázně Slatinice – hanácké Piešťany

Okres Olomouc

Lázně Slatinice leží v malebné krajině obce Slatinice, která leží na úpatí Malého Kosíře, v údolí potoka Slatinky. Toto město je situováno mezi Olomoucem a Prostějovem, asi 15 km od Olomouce a 11 od Prostějova.

Lázně Slatinice, kde se léčí nemoci pohybového ústrojí, bolesti zad, páteře, kloubů, pooperační stavy, dále je jejich specializace zaměřená na artrózu a osteoporózu. Léčba je založena na přírodním pramenu, který má vyšší obsah sirovodíku, ve formě vanových koupelí a tím léčebně působí na kloubní chrupavku. Pro své blahodárné účinky se nazývají právem hanácké Piešťany.

Sirnaté lázně v obci Slatinice jsou známé již od roku 1545. Psal o nich moravský zemský lékař Tomáš Jordán z Klauzenburku již v roce 1580, kdy popsal léčivost zdejších pramenů. Skutečná lázeňská péče je poskytována již od 16.století. Slatinice jsou nejstaršími lázněmi na Moravě. První lázeňskou budovu v roce 1733 postavil Jan Adam z Lichtenštejna, dnešní budova MORAVA. Lázně byly kolem roku 1790 na spadnutí, nepohodlné a nečisté a proto jej chtěl kníže zrušit. Na přímluvu olomouckých měšťanů nařídil znovu jejich zřízení. V roce 1974 byl pro Slatinice schválen lázeňský statut.

V posledních letech byly lázně rozšířeny a zmodernizovány. Byly zavedeny nové lékařské technologie, upraven lázeňský park a postaven nový lázeňský dům Stará kotelna. Léčí se zde nemoci pohybového ústrojí, stavů po úrazech či operacích ortopedického charakteru.

Základem léčby jsou sirovodíkové koupele o teplotě 35-38°C. Silné sirnato-železité prameny vyvěrají z hloubky kolem 700m. Přírodní léčbu doplňují různé druhy elektroléčby, termoléčby, světloléčby, ultrazvuk, pulsní magnetoterapie, aplikace plynových injekcí atd. K dispozici je přírodní venkovní koupaliště i krytý bazén s přírodní minerální vodou.

V obci jsou prameny lázní : sv. Václav, sv. Vít, sv. Jiří, Zdeněk a další pramen je u koupaliště sv. Jan. U ubytovny Hanačka je nejhlubší vrt do hloubky 260m, který není využíván.

Ale kromně toho Slatinicích je netradiční muzeum v České republice Muzeum veteránů, které je, v renovovaném statku z roku 1850. Na ploše více než 400 m2 se nachází sbírka starých automobilů a motocyklů, většinou z 30. let minulého století a velké množství dobových artefaktů. Každého návštěvníka jistě upoutá dobová kulisa města Olomouc , autodílna s benzínovou pumpou z počátku 20. století a stodola s pod slámou schovaným veteránem, který je obklopený dobovým zemědělským nářadím. Muzeum veteránů Slatinice nabízí také různé vitríny, ve kterých jsou vystaveny modely aut, historické nářadí i ukázky staré automobilové techniky. Pilířem sbírky je kolekce Mercedes Benz 200 W 21 z období 1933–1936. Nejvzácnějším exemplářem muzea je Mercedes Benz 200 cabrio B, který je majetkem jedné rodiny od jeho zakoupení v roce 1936. Nechybí tu ale např. ani exponáty automobilky BMW. Tu zastupují hlavně proslulé motocykly BMW R2 a R12. Muzeum veteránů Slatinice také disponuje jedním z prvních a současně nejmenších automobilů továrny BMW, automobil BMW DIXI a současně největším a posledním předválečným vozem BMW 335. Automobilku VW pak zastupuje vojenský vůz KdF 82 z roku 1940, jehož konstruktérem byl Ferdinand Porsche, původně rodák z Liberce .

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice neobvyklé názvy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Lázně Slatinice – hanácké Piešťany

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Olomoucko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s