Valašské Meziříčí – Valašské Atheny

Okres Vsetín, Zlínský kraj

Valašské Meziříčí , které leží na soutoku Rožnovské a Vsetínské Bečvy. Svou polohou představuje vstupní bránu Moravskoslezských Beskyd a významný dopravní uzel. Meziříčí vzniklo na levém břehu Rožnovské Bečvy. Na pravém břehu byla založena obec Krásno. Poprvé se připomíná v r. 1297, městem je nazýváno od r. 1377. Původně se město nazývalo jen Meziříčí, přívlastek Valašské dostalo teprve v 18. století, ojediněle se objevuje roku 1718, do té doby bylo nazýváno Meziříčí nad Bečvou nebo Meziříčí pod Rožnovem. Krásno nad Bečvou leží na pravém břehu Bečvy Rožnovské a k Meziříčí bylo připojeno v r. 1924; Valašské Meziříčí se tak stalo největším městem na Valašsku a proto i bylo nazýváno metropolí Valašska.

Dominantou města je renesanční zámek Žerotínů z poloviny 16. století, který je součástí městské památkové zóny a zároveň centrem kulturního života ve městě. K městské památkové zóně náleží 45 měšťanských domů, vesměs ze 16. a 17. století, z nichž k nejhodnotnějším patří dům U Dvanácti apoštolů, budova radnice a farní kostel Nanebevzetí Panny Marie. Muzeum v budově zámku Kinských patří k nejstarším českým muzeím na Moravě, jeho součástí je i kostel sv. Trojice. Za návštěvu určitě stojí i Moravská gobelínová manufaktura, barokní Sýpka s galerií, hvězdárna, bývalá vězeňská kaple, aj.

Zatímco ve 2. pol. 19. století vznikaly v Krásně n. B. průmyslové podniky, sklárny, továrny na hospodářské stroje, výroba kůží, textilu, keramiky, klobouků atd., byly v Meziříčí zřizovány střední a průmyslové školy; k nejstarším patřil Spolek katolických tovaryšů 1855.
V roce 1863 přišel do Meziříčí advokát dr. Alois Mikyška. Jeho veřejná a politická práce ovlivňovala čtyřicet let veškeré dění města a celého Valašska. V r. 1871 bylo založeno gymnázium, o tři roky později byla zřízena odborná škola pro zpracování dřeva. Jistou zvláštností v meziříčském školství bylo dívčí gymnázium. Jako sídlo prvních českých středních škol na severovýchodní Moravě, muzeí a řady spolků bylo nazýváno Valašskými Athénami. V r. 1908 založil Rudolf Schlattauer první gobelínovou školu u nás. Dnes se jmenuje Moravská gobelínová manufaktura. Velký význam hospodářský, kulturní a společenský měly pro život města a celého Valašska také tiskárny.

A tím si město Valašské Meziříčí získalo další přívlastek který je Valašské Athény, patří k hlavním kulturním centrům Valašska. Návštěvníkům mohou nabídnout řadu zajímavých památek, krásnou přírodu, bohatý kulturní život i množství příležitostí sportovního vyžití.
Významnou kulturní institucí je rovněž Muzeum Valašské Meziříčí, které je součástí Muzea regionu Valašsko ve Vsetíně. Nabídku turistických atraktivit doplňuje muzeum valašských strašidel s kolekcí figur nadpřirozených bytostí, známých ze starých legend, mýtů a pohádek valašského regionu.

K nejvýznamnějším akcím města patří přehlídka amatérských divadel (Festival malých jevištních forem), mezinárodní recitační soutěž (Mezinárodní folklorní festival Babí léto) nebo festival cimbálu. V budově sokolovny byla obnovena loutková scéna. Další významné akce představují Moravský festival poezie, tradiční Valašské kulturní léto, multižánrový mezinárodní hudební festival Valašský Špalíček a festival hudby a dobrého jídla Gulášfest.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice neobvyklé názvy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Valašské Meziříčí – Valašské Atheny

  1. Pingback: Kraj Zlínský – Okres Vsetín | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s