říčka Blata – Hanácká amazonka

Rovinatou Hanou,mezi úrodnými lány a klasickými vesnicemi se klikatí říčka Blata. Lidově je nazývaná Hanácká amazonka, který protéká okresy Olomouc, Prostějov a Přerov v Olomouckém kraji.
Blata je pravostranný přítok řeky Moravy, Délka toku činí 45,3 km. Plocha povodí měří 313,1 km².

Upravený Pramen Říčky Blata se dere napovrch v hlubokých lesích na svazích vrcholu Kamenice, poblíž obcí Bílsko a Vilémov. S kopců stéká okolo obce Vilémov.Kde je na ni vystavěná malá přehrada (Vilémovka nebo také Prátná).
Údolím říčka pokračuje do vísky Cakov.Sbírá zde několik menších potůčků.Jeden z potůčků pramení na poutním místě zv.Sv.Voda,kousek od silničky mezi Cakovem a N.Dvory.Je zde kaplička,posezení a upravený pramen.
Blata se poté line údolím pod kopcem Bořík, říčka Blata dál protéká okolo jižního okraje obce vesničky Senička, aby opustila lesy a vstoupila do rovinatých Hanáckých plání v obci Senice na Hané. Dříve známá též jako Hrubá či Veliká, na krátkou dobu po roce 1918 jako Senice na Moravě. Od roku 1930 je platný nynější název Senice na Hané s vyjimkou období nacistické okupace, kdy bylo užívané Gross Zinitz. Tento název pak prosvítal přes nekvalitní nátěr na nádražní budově ještě v 80. letech minulého století.

Od Senice říčka Blata, teče okolo rozsáhlích chmelnic a mezi poli míří do obce Těšetice (přesněji na její okraj, kde je soutok s říčkou Šumicí)…Říčka Šumice,která se vlévá do Blaty,pramení nedaleko Náměště na hané,kde potom při své cestě protéká překrásným Terezským údolím. Říčka Šumice se tu hluboce zařezává do vrchoviny a vytváří malebné údolí se strmými lesnatými svahy a s lučinatou nivou.

Blata od Těšetic míří rovně okolo remisků a lemována topoli teče dále na jih.Míjí místo zvané Spáleniště u Lutína (podle tragické události,kdy zde vyhořel býv.mlýn),kde přijímá potůček Stouzka tekoucí od Ústína.Na potůčku najdme v Ústíně pěkný starobilí most.Z prava pak bere vody dvou potůčku pramenících na svazích Velkého Kosíře a to Zlaté stružky a Slatinky.
Kosíř je znám i archeologickými nálezy, byla zde nalezena tzv. Kosířská Venuše (což je torzo hliněné sošky ženy z mladší doby kamenné). Významné jsou i pozůstatky hradiště v poloze u Varhan, několik mohylových pohřebišť a řada dalších nálezů.Na svahu KoSíře pramení také již zmiňovaný potůček Slatinka.Protéká obcí Slatinice a kousek od obce pod Malým Kosířem teče překrásným úzkým údolím lemovaným akátovými svahy a skalními výchozi.
Slatinka se vléva do Blaty u průmyslové obce Lutín.

Nedaleko od soutoku Slatinky a Blaty si povšimneme vlevo výrazného kopce,na kterém dříve probíhalo lámání kamene a vápence.Zůstalo zde několik lomů(dnes těžko přístupných) a přírodní rezervace Na Skále s teplomilnou květenou.

Blata si to pomalinku line dále okolo obce Olšany u Prostějova,kde je nově otevřené hasičské muzeum.Tady se řeka prudce stáčí a míři do obce Bystročice.Obec leží jen 215 m.n.m.Dobře se zde pěstuje chmel a místy i víno.

Od řeky Blaty byl vybudován historický Vrbátecký Náhon,vedoucí přes obce Hablov,Dubany a Vrbátky.Zde na pravém břehu historického náhonu ke starému štětovickému mlýnu,roste památný „Vrbátecký dub“ . Dub letní je pravděpodobně 250 let starý, obvod kmene ve výšce 1,3 m od paty kmene je 420 cm. Výška stromu 30 m, výška koruny 25 m, šířka koruny 26 m, zdravotní stav – velmi dobrý.V obci Vrbátky je prastarý cukrovar,který funguje dodnes a s památek je pěkná kaple Sv.Floriána na návsi.Z leva zde Blata přijíma říčku Romzu.

U obcí Vrbátky a Štětovice protéká Blata pozoruhodnou oblastí mokřin a podmáčených luk.Cesta toku potom vrcholí u rezervace Hrdibořické rybníky.Jedná se rozsáhlé slatinné louky se vzácnými druhy rostlin a živočichů obklopené rybníky vzniklé těžbou slatiny pro lázeňské účely.Lokalita je výjimečná výskytem vzácné potočnice drobnolisté (Nasturtium microphyllum) a matizny bahenní (Ostericum palustre). V rybnících vzplývají rdesty (Potamogeton), lakušníky (Batrachium), stolístky (Myriophyllum) a řečanka zubatá (Najas marina), na okrajích roste rákos (Phragmites) a orobinec (Typha).Rybníky z velké části obklopují lesíky s topoly (Populus), vrbami (Salix), olšemi (Alnus) a jasany (Fraxinus).

Na levo od toku říčky Blaty si povšimneme výrazné homole s výškou 23Om.n.m,kousek od Dubu n.Mor, kde najdeme přírodní památku Tučapská skalka při jehož úpatí vyvěrá pramen sirno-železité vody. Na svazích tučapské skalky se vyskytuje stepní květena.

Již poměřně vyspělá řeka Blata po soutoku s Dubanským potokem,obtéka vesnici Biskupice,pod kopcem Bezděkov,přijímá vody ze zdejších zamokřelých luk a okolo Tovačova se stáčí k ustí do řeky Moravy.Vléva se zde v oblasti velkých Tovačovských jezer a pískoven u obce Lobotice v lužním lese zvaném Zástudánčí.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice neobvyklé názvy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na říčka Blata – Hanácká amazonka

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Prostějovsko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s