Haviřov – PŮVOD NÁZVU ŽIVOTICE

Okres Karviná, Moravskoslezský kraj

Obec Životice je městskou částí města Havířov a najdeme ji u východního okraje města. Na území obce byly založeny rozsáhlé ovocné sady. V severní části obce se nachází Památník Životické tragedie a v jeho sousedství bylo postaveno muzeum, které je součástí Muzea Těšínska. Severně od památníku se dochovala budova zámku. Východním směrem od obce se rozprostírá vodní plocha přehradní nádrže Těrlicko. V nedalekém okolí obce jsou nevelké lesy.

Před staletími zde byli jen lesy a nic než lesy. Všude plno zvěře, jinak božský klid a mír. Později zde v lesích uhlíři pálili v milířích dřevěné uhlí. A ještě mnohem později les rozdělila kupecká cesta z Karviné, přes Suchou, do Těšína. Asi ve středu lesa, nedaleko té cesty byla studánka s vodou čirou jako křišťál, studenou jak led a chutnou jak víno. Ta lákala kupce ke krátkému zastavení a odpočinku. Brzy bylo všem kupeckým povozům známo, že si tam můžou odpočinout, ochutnat a osvěžit se vodou ze studánky. O kupeckém odpočívadle se však dozvěděli i zlí lidé, kteří chtěli snadno přijít k bohatství. Ukryli se tedy v hustém porostu a číhali na příležitost. Pak nečekaně kupce přepadávali a nejenže je okrádali, také je mordovali. Řádila zde banda nelítostných vrahů. Svou krvežíznivost si vybíjeli na chudobném lidu, který jim neměl co dát. Záhy se po celém okolí povídalo, že jet tím lesem, znamená hazardovat s tím nejcennějším co člověk má, životem. A že zde často docházelo k boji o život, i tu studánku nazvali Život. První osadníci si pak název studánky mírně upravili a nazvali svou osadu Životice.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice neobvyklé názvy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Haviřov – PŮVOD NÁZVU ŽIVOTICE

  1. Pingback: kraj Moravskoslezský – okres Karviná | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s