Těrlický kopec, zvaný Kostelec – místo posledního odpočínku Černé kněžny

Jihovýchodně od posledních domů Havířova se krajina zvedá do kopců a výrazně se mění. Končí tu průmyslová uhelná oblast a začíná malebně zvlněná a venkovsky milá Podbeskydská pahorkatina. Kolem rozptýlených obydlí se na loukách pasou krávy nebo ovce a lidé zkrášlují své zahrady kolem domů či novostaveb

Těrlicko – obec v okrese Karviná asi 9 km západně od Českého Těšína, nad vodní nádrží Těrlické přehrady. Původně se obec rozprostírala kolem toku řeky Stonávky a to až do roku 1955, kdy se započalo se stavbou přehradní nádrže. Přehrada byla dokončena v roce 1961. Zároveň se stavbou přehrady se na území obce stavěly nové domy, jelikož značná část původní obce byla zatopena.

Na kopci zvaném Kostelec stávala dříve velmi zajímavá a rázovitá stavba kostelíka sv. Vavřince. . O původu tohoto kostela nelze nic určitého povědět, neboť poslední protestantský duchovní Jakub Sandaly při svém nuceném odchodu v roce 1654 zničil všechny písemnosti tohoto kostela. V roce 1908 byla chátrající stavba rozebrána a na jejím místě postavena dnešní kostelní podoba.

K tomuhle místu se váže pověst:

Na smrtelné posteli Černá kněžna obrátila se na své věrné s posledním přáním, řekla “ Až zemřu, položte mě do prosté rakve, bez přepychu a bez zbytečných poct. Ne do hrobu, ale na selský vůz mou rakev položte a do vozu zapřáhněte čtyři páry černých volů. Tam kde se povoz poprvé zastaví, bude místo mého posledního odpočinku. Tam mne pochovejte“. Ještě týž den, jak předpověděla, zemřela Černá kněžna při posledních paprscích zapadajícího slunce. Smutně zvonily těšínské zvony, chudobný lid chodil oplakávat dobrou paní a její rakev zasypával polním kvítí.Čtvrtý den po východu slunce, vyjel ze zámku selský vůz se čtyřmi páry černých volů. Prostá, selská rakev byla zcela zasypána polními květy. Ostatky Černé kněžny provázel pláč lidu a těšínské zvony. Povoz jel kopcovitou cestou k Mistřovicím a Stanislavicím. Zastavil se až na těrlickém kopci, zvaném Kostelec. Tu se otevřela země, povoz do ní vjel a země se opět zavřela. Na místě, kde lidem zmizel povoz z očí s ostatky dobré paní, postavili lidé dřevěný kostelík. Když kostel světili, přišli všichni lidé z Těšínska, aby si připomněli památku na dobrou těšínskou “černou kněžnu” zjevující se podle pověsti v propadlisku za oltářem. Vzpomínali také dřevěný kostelík na Babí hoře u Hradiště i na starou předpověď, podle které se jednou vrch s kostelem i se všemi poutníky propadne. Každoročně v neděli po sv. Vavřinci, se na Kostelci konala pouť, která byla přehlídkou lidových krojů, písní, tanců a obyčejů i výstavou lidové zručnosti a řemesel.

Ta část kdy po východu slunce, vyjel ze zámku selský vůz se čtyřmi páry černých volů s rakví  Černé kněžny. Povoz jel kopcovitou cestou k Mistřovicím a Stanislavicím. Zastavil se až na těrlickém kopci, zvaném Kostelec. Tu se otevřela země, povoz do ní vjel a země se opět zavřela. Se zdá být přímo užasna vůz že vjel do země jenže je ještě jedna pověst která dává na tohle uplně jiný pohled:

Podle jiné pověsti vedla z hradu v dnešním Polském Těšíně tajná chodba pod řekou až na druhý břeh a vyúsťovala na Kostelci. (To je vzdálenost něco přes 7 km.) Kostelík zde postavili právě proto, aby ukryli vycházející zde podzemní chodbu. Zajímavý nález byl učiněn asi před dvaceti lety, kdy se nedaleko kostelíku skutečně propadla blíže neurčitá podzemní chodba, která by mohla souviset s uvedenou pověstí.

Dalo by se říct povoz vjel do podzemní chodby, což by mohlo znamenat i to že černá kněžna dobře věděla že tyhle voli s touhle cestou často jezdí, měli naučenou tu cestu a tak nemohlo se stát že by jeli jinam a tak by mohla u prostých lidích mystifikovat svou smrt aby prostý lid na tohle hleděl jako na zázrak. A už dopředu vše možná tak měla inscenováno kdyby se pověst zakládala na pravdivém základu. A tak ani poslední místo odpočinku by nemuselo ani nacházet pod kopcem a mohlo být převezeno na jakékoliv místo …..

A zároveň to vysvětluje proč by se měl kostelík propadnout …

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice hřbitovy, kosteli, slovanské a keltské hradiště a staré pohánské svatině, podzemní chodby. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Těrlický kopec, zvaný Kostelec – místo posledního odpočínku Černé kněžny

  1. Pingback: kraj Moravskoslezský – okres Karviná | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s