Největší středoevropský rybník Rožmberk nedaleko Třeboně

Rozloha: 489 ha.    Založen: V letech 1584-90 jej vybudoval proslulý rybníkář Jakub Krčín z Jelčan

  Rožmberk, to je tak gigantická vodní plocha, že lidé tehdy vůbec nechápali, jak ji mohl stvořit obyčejný smrtelník. Navíc si rybníkář tvrdými a nekompromisními postoji moc lásky svých dělníků – poddaných – nezískal. Býval prý velice přísný a krutý. Lidé ho prostě neměli rádi. A ani on je nejspíš taky nemiloval. Zajímaly ho hlavně rybníky

Rožmberk je největší rybník nejen v Jihočeském kraji a v České republice, ale v celé střední Evropě. Nachází se v okrese Jindřichův Hradec kousek od Třeboně. a tak je také někdy nazýván „Jihočeským mořem“. Rozloha dnešního Rožmberka je skoro 490 ha. Ale nebylo tomu tak vždycky. Poté, co byly při stavbě zaplaveny louky až k okraji Třeboně, bývalo vodní dílo víc než dvojnásobné. Zabíralo plochu 1060 ha. Protože ale rybám se daří spíše v mělkých vodách, tak bylo rozhodnuto hladinu snížit. Ale ani jeho současná verze není zrovna žádný drobeček. Jeho hráz je dlouhá 2430 m, má na výšku 11 metrů a u paty 55 m široká. Šířka koruny je 9 až 12,5 metru., porostlá 150 až 400 let starými duby. a maximální hloubka rybníka je přes 6 metrů.
Mohutná hráz rybníka, osázená čtyřmi řadami dubů, 150 až 400 let starými.

Stavba Rožmberka – největšího rybníka střední Evropy – začala v roce 1584. Autorem původní myšlenky ale nebyl Krčín. Iniciátorem byl Jan Štěpánek Netolický, autor proslulé Zlaté stoky. Netolický ale ještě nedokázal stavbu prosadit, to se povedlo až úpornému Krčínovi. Po šesti letech bylo hotovo. Na hrázi tehdy pracovalo 800 dělníků.
  kteří přemístili 750 000 m³ zeminy. Když se rybník začal napouštět a najednou to vypadalo, že je veškerá dřina stovek lidí k ničemu. Hráz totiž částečně praskla. A tak tu během dalších dvou týdnů pracovalo 1600 lidí. A později, v roce 1662, přibylo kamenné obložení.

K jeho zabezpečení vypracoval důmyslný projekt vodního kanálu zvaného Nová řeka. Jedna větev Lužnice, napájející Rožmberk pramení v Rakousku, jako „Lainsitz“, druhá větev v Čechách. Česká větev Lužnice pramení u Pohoří na Šumavě a protéká vodní nádrží Kapelung. Obě větve Lužnice mají stejný směr, ale tečou na území různých států ( Čechy a Rakousko, dnes v jednom prostoru Schengen ). Obě řeky postupně protékají oběma státy a za městy Velenice-Gmünd se spojujují. Pak už jen jako jediná řeka Lužnice, která už naše území neopuští. Dále se Lužnice větví na Starou a Novou řeku. Stará řeka teče spolu se Zlatou stokou Třeboně do rybníka Rožmberk. 

Impulsem pro jeho vybudování byla velká povodeň, která 20.8.1544 z jihu Čech dorazila až do Prahy Osvědčila se zejména při největších povodních v letech 1890 a 2002, kdy odolala obrovským přívalům vody z rozvodněné Lužnice. Při povodních v r. 2002 Rožmberk zachytil desetinásobek (asi 70-75 mil. m3) svého objemu, rozlil se na plochu 2300 ha, ale uchránil povodí Lužnice od větších škod. Těleso hráze vyvázlo bez poškození, zle poničen byl bezpečnostní přeliv mimo hráz. Dá se tedy mluvit spíše o přehradní nádrži než o rybníku. Kvůli čistotě vody v Lužnici se rybník nesmí hnojit, jeho úrodnost je proto nižší, a tak se zde loví zpravidla ve dvouletých cyklech.

V létě se sem jezdí rekreovat lidé z celého Česka, ale i od sousedů. A předvánoční výlovy si taky nenechají ujít tisíce návštěvníků. Najdete tu naučnou cyklostezku a
pod hrází je hydroelektrárna se dvěma Francisovými turbínami o výkonu až 260 kW. Byla zbudovaná v roce 1922. Využívá vodu z Lužnice a jejich přítoků k výrobě ekologické elektřiny. Pod rybníkem Rožmberk se Stará řeka posléze spojuje s řekou Nežárkou, pokračuje směrem na Veselí nad Lužnicí a dále do řeky Vltavy.

V okolí se nachází například Státní zámek Hluboká zhruba 24 km, Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec zhruba 20 km, Zámek Červená Lhota zhruba 24 km, České Budějovice zhruba 23 km, Hrad Landštejn zhruba 34 km, ZOO Ohrada Hluboká nad Vltavou zhruba 25 km, Holašovice zhruba 37 km, Schwanzenberzská hrobka zhruba 6 km, Klášter Zlatá Koruna zhruba 36 km, Zámek Třeboň zhruba 4.7 km

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Živá a Mrtvá voda, české moře. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Největší středoevropský rybník Rožmberk nedaleko Třeboně

  1. Pingback: kraj Jihočeský – okres Jindřichův Hradec | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s