Dobré – vodník

okres Rychnov nad Kněžnou, Královéhradecký kraj


Obec Dobré se rozkládá asi třináct kilometrů severně od Rychnova nad Kněžnou a devět kilometrů východně od města Dobruška. Obec je vzdálená přibližně 11 km od polských hranic.

O původu jména naší obce vypravuje pověst, kterou sepsal nynější farář v Liberku, rodem z Rovenských Šedivin, který svého času v Dobrém kaplanoval. Pověst vypravuje o třech rybnících v Dobrém. První mezi nynějším č. 49 a č. 90, druhý velký patřící k číslu 3 a třetí doleji, zvaný dnes obecní. První rybníček, nyní již zaniklý, podobal se spíše studni. Dvě sestry, Dorotka a Zuzanka, máchaly v něm prádlo. Zuzance uvázla ve vodě zástěra. Se zástěrou vytažen prý z vody zvon, který má podnes jméno Zuzana. Sběhli se lidé a velmi se divili.

Zuzana prý řekla: “Však tu bude jednou dobrý”, míníc ovšem zvon. Od té doby říká se celé vsi “Dobré”. Zvon onen přenesen prý do kostela v Jankově. Po zpustošení vsi přenesen do dřevěného kostela v Dobrém a odtud dostal se na věž kostela nynějšího.

Ve Zlatém potoce poblíž Aldorfova mlýna u Dobrého sídlil vodník. V obci o něm všichni tvrdili, že je to poťouchlík, že nikomu nic dobrého neudělá. Ale tak úplně to pravda nebyla. Především nikdy nikoho neutopil a s mlynářskými byl ten nejlepší kamarád. Často docházel do mlýna, donášel tam ryby a vždycky jen poprosil panímámu, aby mu pár rybiček pěkně do zlatova upekla. Býval tam častým hostem a klábosil s panem otcem a čeledí. Občas vyprávěl i tak veselé historky, až chasu smíchy břicho bolelo. Měli bychom na něj prozradit i jeho slabost. Mohl se utlouci po mlynářčiných buchtách. Jinak to byl stydlivka. Kdykoliv zavítal do mlýna někdo cizí, ani se neukázal.
V jednom však doberští měli pravdu, a to v tom, že je to pěkná podšívka. Co se tenhle dareba navyváděl šelmovských kousků a lumpáren.
Své o tom věděl i čeledín ze statku, Václav. Přijel takhle jednou v podvečer do mlýna pro dva pytle čerstvě semleté mouky. Panímáma právě chystala k večeři a milého Václava pozvala spolu s ostatními ke stolu. Václavovi chutnalo a u dobrého jídla a pití se zdržel až do setmění. Dobré jídlo a hlavně buchty voněly až ven a náš hastrman už měl na Václava zlost, co že se tam tak dlouho motá.
Byla už černočerná tma, když čeledín naložil pytle na trakař a vyjel. Od mlýna k Dobrému je to pěkně do kopce. Aby se Václavovi lépe jelo, táhl trakař za sebou. Popruh mezi nosidly si hodil přes rameno a přes prsa a s chutí vyrazil ke vsi. Zpočátku se mu šlo dobře. Po dobré večeři měl plno síly, a tak si zvesela pohvizdoval. Když ale přejížděl most přes potok, trakař náhle ztěžkl. Václav se otočil, ale neviděl, že by na trakaři něco přibylo. A tak namáhavě supěl do kopce. Už se těšil na rovinku, ale ani tam se mu nejelo lépe, spíš hůře. Trakař byl stále těžší a těžší.
S vypětím všech sil, celý zchvácený, dojel do statku. Ledva však projel branou, byl najednou trakař lehounký jako pírko. Všechna tíha byla tatam. Utahaný Václav sedl na zápraží a utíral si zpocené čelo. A v nočním tichu najednou uslyšel zlomyslný smích, který se vzdaloval od statku a vracel se zpět k mlýnu. Čeledínovi došlo, že si z něj hastrmánek pěkně vystřelil, ale byl rád, že mu neprovedl nic horšího. Od té doby však z mlýna vždycky pospíchal, aby byl za světla doma.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Vodníci, zvon. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Dobré – vodník

  1. Pingback: kraj Královéhradecký – okres Rychnov nad Kněžnou | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s