Těchonín – Čertova stodola

okres Ústí nad Orlicí, kraj Pardubický

mapa kde najdeme čertovu stodolu (ZDE)

Kraj pod Suchým vrchem. . Přívětivé, staletími zaoblené kopce svírají jemně svoje údolí a údolíčka. Lesy, které v 19. století z mnohých kopců vyhnala kamenitá pole, se opět hrnou blíž k vesnici. Jen Stanovnický kopec je holý a nabízí výhled do kraje.

Z Růženčina kopce máme střed Těchonína jako na dlani. Vpravo vybíhá Hejnov, vlevo Mlýnský kopec, vzadu se chlubí vrch Studený svými skalami. Není divu, že na místech, odkud pořídil Emil Trojan svůj snímek, sedávala podle místní pověsti dcera lesního Víša Růženka a snila o svém ženichovi.

Jsme v kraji, který je opředen pověstmi, přetvořen prací svých obyvatel a hlavně – je jejim domovem.

Obec Těchonín je písemně doložena v r. 1514, obec Celné r. 1601 a osada Stanovník r. 1770. Je pravděpodobné, že Těchonín vznikl ve 14. a 15. století nikoliv za kolonizace za vlády posledních Přemyslovců, jak se leckde uvádí. Můžeme připustit, že již předtím tu stály samoty jako obydlí pro strážce obchodní stezky do Kladska, což připomínají místní jména jako Celné, Hejnov a Stanovník. První osadníci byli Češi a Těchonín zůstal český až do konce 17. století. Německý název naší obce Lintzdörfel se vyskytl až v r. 1651, obce Celné – Czelney až r. 1790. Obec Těchonín byla poněmčena v době Temna začátkem 18. století a poněmčená, později s českou menšinou, zůstala až do r. 1945.

Těchonínští i celenští osadníci museli vždy tvrdě bojovat o své živobytí. Vyklučili prales při řece a potocích, na rovinách a mírných svazích a odlesnili dokonce i celou horu Hejnov s příkrými stráněmi. Kamenitá políčka na strmých svazích dávala za nesmírnou dřinu jen chudou a ještě nejistou úrodu. Tak v r. 1807 ničivá průtrž mračen smetla z Hejnova veškerou úrodu i s ornicí, vyhlodala ve stráních až několik metrů hluboké rýhy, ve vsi zničila rybník a napáchala škody na staveních.

Ke konci třicetileté války byl podle pověsti v místech zvaných Brendy švédský vojenský tábor. Místo dřevěného kostelíku dal v roce 1704 hrabě Kolovrat Libštejnský postavit nový kostel sv. Markéty. Zle se vedlo těchonínským lidem ve válkách pruských. Roku 1756 přepadli obec Prušáci a zplundrovali. Vrchnost založila v r. 1772 jako dominikální obec vesničku Stanovník o 13 chalupách. Kaple sv. Jana Nepomuckého v Celném byla postavena v r. 1825. Po zrušení vrchnostenské správy v r. 1849 byli voleni starostové a Stanovník byl v r. 1850 připojen k Těchonínu.

V místě, kde Stanovnický potok (podle vesnice stejnýho názvu) ústí do Tiché Orlice se dostaneme až ke skále, které se říká Čertova stodola. O té skále se povídalo mnoho podivných zkazek. Prý pod ní byl občas cítit pekelný zápach jako při škrtnutí sirkou. O žních se z polí ztrácely snopy žita a ovsa. Kolem byly podivné stopy – otisk střevíce střídal otisk kopyta. Proč má skála jméno Čertova stodola? To se dozvíte ve stejnojmenné pověsti od Antonína Špinlera. Při stavbě železnice před rokem 1874 vyhodili dělníci část skály do vzduchu. Jisté je, že dnes se už nemusíte bát jít kolem.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice čertovská místa. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Těchonín – Čertova stodola

  1. Pingback: kraj Pardubický – Okres Ústí nad Orlicí | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s