Mladkov – Český Meran

Vesnice Mladkov se nachází na území okresu Ústí nad Orlicí a náleží pod Pardubický kraj. Příslušnou obcí s rozšířenou působností je město Králíky. Obec Mladkov se rozkládá asi dvacettři kilometrů severovýchodně od Ústí nad Orlicí a jedenáct kilometrů západně od města Králíky. Protéká zde Tichá Orlice. Mladkov se dále dělí na čtyři části, konkrétně to jsou: Dolany, Mladkov, Petrovičky a Vlčkovice. Obec je vzdálená přibližně 2 km od polských hranic.

V průběhu 1. pol. 14. století byla v lese objevena ložiska kovů, což vyvolalo hornickou kolonizaci, jejímž centrem se stal Mladkov. V roce 1577 se Mladkov uvádí jako městečko, působila zde sklářská huť.

Z architektonického hlediska patří k největším hodnotám obce vedle církevní architektury zejména dřevěné lidové stavby, dochované v Petrovičkách a v jižní části Mladkova. V současné době je na seznamu nemovitých kulturních památek: kostel sv. Jana Křtitele, socha sv. Jana Nepomuckého, kamenná socha Kalvárie, Mariánský sloup.

V hlubokém klínu hor, dávno před námi Němci, hlavně vídeňskými, oceněnili a Mladkov nazváli „Českým Meranem“ pro znamenitě chráněnou polohu, radioaktivní prameny a velmi příznivé podnebí. Právě překrásná poloha městečka učinila jej významné výchozí turistické místo v dolní partii Orlických hor. s možností vyjížděk do blízkých oblastí Jeseníků, Kralického Sněžníku i k návštěvě Polska.

Nad Mladkovem, cestou směrem k Vysokému kameni cca 500 m od zastávky ČD je pramen knížete Rostislava tzv. „radioaktivní pramen“.

Celé okolí obce nabízí dokonalé klidné a lesnaté prostředí pro odpočinek a rekreaci. V záplavě zeleně, v pozadí horských velikánů, od něhož odráží se štíhlá bílá věž kostela Jana Křtitele ze XIV. století. Velebný, táhlý Suchý vrch podává si tu přes mladkovský údol ruku s Adamovým kopcem a obraz směrem do Čech doplňuje tmavá hlava Studenecké hory, s jejíchž skalisek otvírá se vděčná vyhlídka.

Z Mladkova na Suchý vrch přes dělostřeleckou tvrz Bouda vede naučná stezka Betonová hranice
Mezi turisticky velmi vyhledávaná místa jsou mohutné železobetonové pomníky připomínající poslední léta demokracie 1. republiky. A v okolí Mladkova je skuteě mnohé k vidění! Prostor v minulého století nejsilněji opevněné území tehdejšího Československa a jeden z nejsilněji opevněných úseků hranic v Evropě před 2. světovou válkou. Na relativně malé ploše tu kromě malých pevnůstek (tzv. řopíků) a robustních pěchotních srubů vyrostly dokonce též mohutné dělostřelecké tvrze, skrývající rozsáhlé podzemní prostory hluboko ve sklaním masivu pod krajinou (tvrze Hůrka, Bouda a Adam). Dnešní návštěvník se v tomto regionu téměř na každém kroku setkává s velmi sugestivními a rozsáhlými pozůstatky čs. pevnostního systému z let 1935 – 1938.
Shodou okolností je družebním městem italského Merana krajské město Pardubice.

Lázeňské město Merano obklopené alpskými vrcholy leží v překrásné oblasti jižního Tyrolska.
Původně na tomto místě býval římský vojenský tábor ležící na důležité křižovatce obchodních a vojenských cest do Reschenského průsmyku a Brennerského průsmyku. Dnešní město bylo založeno v 9. století. Ve 12. století tu byl založen hrad a od 19. století zde fungují lázně na léčbu plicních chorob.

Lázně v Meranu se nacházejí v krásném přírodním parku. K dispozici tu jsou studené minerální, radioaktivní nebo fluóridové prameny prýštící z hory San Vigilio. Léčí se zde respirační, srdeční a gynekologické choroby, záněty a bolesti. Léčebné kúry zahrnují různé koupele, bahno, inhalace, masáže, saunu či solárium.

V historickém centru jsou dochovány měšťanské domy ze 14. století. Dominantou Merana je hrad Castel Trautmannsdorf, ve kterém se nachází muzeum. Další zajímavostí je zámek Catello Principesco, který byl od 16. století letním sídlem císaře. Z církevních památek je nejvýznamnější gotická katedrála San Nicolò
Dnes žije Merano bohatým kulturním životem a čilým turistickým ruchem. V létě jsou zde krásné procházky rozkvetlou promenádou a ulicemi plnými kavárniček, v zimě samozřejmě dominují zimní sporty, zvláště lyžování.
Stejně jako v Pardubicích se i v Meranu jezdí slavné dostihy, kde jsou v posledních letech úspěšní i čeští koně a jezdci. Na zdejším závodišti je každoročně pořádán Pardubický den s bohatou prezentací a ochutnávkou, v jehož rámci se běží dostih o Velkou cenu Pardubic.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice neobvyklé názvy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Mladkov – Český Meran

  1. Pingback: kraj Pardubický – Okres Ústí nad Orlicí | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s