Sedlčansko – Krajem Vesničky mé střediskové – malé Alpy v srdci Čech

okres Příbram, kraj Středočeský

Kraj mezi Benešovem, Táborem, do okolí Sedlčan a Prčic, spojený s návštěvou míst, kde se natáčel populární český film Vesničko má středisková.


Sedlčansko lze výstižně charakterizovat odpovědí doktora Skružného na otázku řidiče družstevního náklaďáku Pávka, ze známého českého filmu Vesnička má středisková:
„Už se zase kocháte, pane doktore?“
„Alpy tě ohromí Karle, ale tohle, tohle tě dojme.“

Právě filmaři byli ti, jimž krása přírody Sedlčanska učarovala – vedle již zmiňované veselohry Vesnička má středisková, to byly i filmy Na samotě u lesa, Trhák, televizní seriál Zdivočelá země, Farářův konec, Jak napálit advokáta, pohádka Honza málem králem a další.

Šest kilometrů západně od Konopiště, na cestě do Neveklova, je Neštětická hora, 536 metrů vysoký vrchol, na němž je rozhledna. Bohužel zatím v neuspokojivém stavu a navíc výhledu brání vzrostlé stromy. Z Neveklova je možné vydat se po silnici směr Sedlčany, přičemž po šesti kilometrech se dostaneme do Křečovic. Vesnice je rodištěm skladatele Josefa Suka (1874-1935), na východě obce je Sukova alej s kameny, které připomínají jeho díla. Alej je ukončena pomníkem, kde Suk sedával. V Křečovicích a okolí se také natáčel film Jiřího Menzela Vesničko má středisková. „Otíkův domek“ stojí prakticky na návsi, na protější straně je brána do někdejšího JZD. Na silnici za Křečovicemi a Velběhy (směr Sedlčany) najdete také úsek, na kterém se při jízdě svou starou škodovkou kochal krásou české krajiny doktor Skružný a recitoval přitom Máchův Máj.

Přesně tudy jel doktor z „Vesničky“ a kochal se
Úhledné pohledy na krajinu se ale otevírají i při jízdě z Neveklova do Vrchotových Janovic, kde je stejně jako na Konopišti romanticky vyhlížející zámek a park s mnoha druhy stromů i rybníkem. A do třetice najdete zámek ve Vysokém Chlumci, osm kilometrů jižně od Sedlčan. Je skutečně vysoko a je proto zdaleka viditelný.

Sedlčansko je malebným koutem středního Povltaví, místem, kde se stýkají jižní a střední Čechy. Na severu a západě ohraničuje území Sedlčanska řeka Vltava, na jihu vrchovina Českého Meránu a Čertovy hrbatiny s nejvyšším bodem Javorovou skálou vysokou 723 m, s areálem Ski Relax Monínec a městem Sedlec-Prčice. Na východě přechází region plynule na oblast Voticka. Je to kraj přemyslovských knížat, slavných Rožmberků, rybníkáře Krčína i mocných Lobkowiczů, po nichž tu zbyly hrady, tvrze i zámky. Celému Sedlčansku vévodí gotický hrad Vysoký Chlumec.Přirozeným centrem regionu je městečko Sedlčany, ležící asi 60 km jižně od Prahy. První písemná zmínka pochází již z roku 1057. Již od 12. století byly Sedlčany střediskem Středního Povltaví. Na počátku 14. století patřila tehdejší trhová ves Rožmberkům, kterým také patřily místní zlaté doly. Za vlády Karla IV. je ale museli vrátit královské komoře. V 15. století získalo město mnoho privilegií a do znaku Rožmberskou pětilistou růži.

V roce 1580 město získal známý stavitel rybníků – regent Jakub Krčín z Jelčan, který začal brzy vybírat od projíždějících kupců vysoké mýtné. Kvůli tomu se začali kupci městu vyhýbat a došlo proto ke sporu Krčína s tamním měšťanstvem. Další větší rozvoj města nastal až v roce 1894, kdy byla do města přivedena železniční trať Olbramovice – Sedlčany. Nová radnice se postavila v 19. století a jsou na ni zabudovány pamětní desky zemřelých v obou světových válkách.

Sedlčanské náměstí T.G. Masaryka zdobí v horní části morový sloup. Pannu Marii – Immaculatu na vrcholku štíhlého sloupu s iónskou hlavicí zhotovil v roce 1703 jeden z “českých” italských umělců Bernardo Spinetti. Kamenná balustráda po stranách pochází z roku 1716. Sochy sv. Josefa a sv. Anny z roku 1722 jsou připisovány pyšelskému sochaři Tomáši Hatlákovi. Na náměstí Komenského ční bělostný kostel sv. Martina, který je jedním z nemnoha dochovaných obranných kostelů v Čechách. Město nikdy nemělo hradby a kostel stojící za hradbou na valech, kterou se procházelo dnešní zvonicí, plnil funkci jakéhosi útočiště.

Za 2. světové války došlo ke zřízení nacistického vojenského prostoru a vystěhování Sedlčanska a Neveklovska (kde byla velká koncentrace tradičního českého obyvatelstva).

V roce 1960 byl zrušen správní Sedlčanský okres, Sedlčansko přešlo pod okres Příbram. V roce 2003 došlo k reformě veřejné správy, byl zrušen příbramský okresní úřad a většinu jeho pravomocí týkající se regionu Sedlčanska převzala sedlčanská radnice. Sedlčany se znovu staly obcí s rozšířenou pravomocí.V současnosti osmitisícové městečko Sedlčany je přirozeným kulturním centrem, najdeme tu kulturní dům s divadelním, koncertním a společenským sálem a kinem. Mezi další důležité kulturní stánky patří například také městské muzeum s výstavní síní a přednáškovým sálem nebo městská knihovna. Mezi neznámější kulturní akce patří jarní hudební festival Sukovy Sedlčany.

Ze Sedlčan pochází a světlo světa tu spatřil v celé republice známý Pepa – Sedlčanský hermelín.

Z Vysokého Chlumce na cestě do Petrovic – 1,5 kilometru za obcí Bratřejov – narazíte na zvláštní přírodní úkaz: mohutný balvan, žulový viklan nazývaný Husova kazatelna. Podle pověsti tu kázal Jan Hus, petrovičtí jezuité ovšem balvan stojící na malé základně viděli jako ďáblovo dílo a tak ho nazývali čertova kazatelna.

Ideální pohled na celý Český Merán se naskýtá, pokud se ze Sedlece vydáte po silnici směrem na Chyšky, vyhlídky jsou v zatáčkách před vrcholem. Chyškami, obcí v nadmořské výšce 666 metrů, prochází meteorologicky důležitá sněžná čára, která rozděluje drsné výšiny, kde leží dlouho do jara sníh, od nižší pahorkatiny. Z nejvyššího bodu obce na severovýchodě je ideální rozhled přes celé jižní Čechy až k Šumavě, vidět jsou i Brdy na západě.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice neobvyklé názvy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Sedlčansko – Krajem Vesničky mé střediskové – malé Alpy v srdci Čech

  1. Pingback: kraj Středočeský – okres Příbram | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s