kraj Jihomoravský – Okres Břeclav

tohle je strušný popis míst daném kraji odkaz pokud není uvedeno jinak je po kliknutí na zvýraznné jméno obce, města , místa ..

Dolní Věstonice

– Když půjdete z Dolních Věstonic k vlaku do Popic, uvidíte před sebou věž popického kostela. Patří mimochodem k nejhezčím barokním věžím v širokém okolí. Za věží se zvedají svahy a v nich spatříte zvláštní kopec pravidelného tvaru, říká se mu Mohyla.
tvrziště Mohyla

– podle pověsti tento kopec nasypali svými přilbami tatarští vojáci na hrob svého zemřelého velitele, zde pohřbeného. Každý voják měl nasypat na jeho mrtvé tělo právě jednu přilbu hlíny. Z toho, jak je kopec veliký, můžete usoudit, kolik těch tatarských vojáků bylo.


 hrad  Děvičky

– Západně od Pavlova na příkré, ze tří stran nepřístupné skále se nalézají zříceniny kdysi významného a pevného hradu zvaného Děvičky

–  Jedna z pověstí Tohodle místa vypráví o tatarské princezně, která se na svém putování křesťanským světem dostala až na Děvičky, kde byla vlídně přijata. Krásná roucha a bohatství však nedala spát hradnímu pánu, jenž za bouřlivé noci vnikl se svými pacholky do princezniny ložnice a zavraždil dívku, obě komorné i psa, jenž se postavil na jejich obranu, a mrtvá těla

nechal svrhnout ze skály. Ze svého nekale nabytého majetku se však neradoval dlouho neboť ráno uzřel na skalním útesu zkamenělá těla výhružně hledící k hradu. Hrůzou zešílel a vrhl se za nimi. Pomstou za tuto vraždu pak Tataři vyplenili Moravu.

– noci obcházejí kolem hradních zřícenin přízraky dvou bíle oděných postav. Když spatří člověka, s výkřikem prchají na Děvičky, v jejichž troskách mizí. Podle legendy jsou to dcery hradního pána, které po švédském vpádu roku 1645 byly zasypány v podzemní chodbě.

– Pod hradem je prý ukryt zlatý poklad, hlídaný velkým černým psem.

Národní přírodní rezervace Pouzdřanská step a Kolby

–  V květnu tam možná uvidíte takové bílé kopečky, vypadá to, jako by se tam pásly ovce. To má na svědomí bylina, která se vzdáleně podobá lopuchu nebo bodláku, nikde jinde u nás neroste a jmenuje se katrán tatarský.

– Druhou rostlinou, u nás málo kde běžnou, je kavyl, lidově zvaný vousy svatého Ivana. Ten kvete v červnu bíle a na každém stonku je množství malých nenápadných květů. V této době rostlina dosahuje výšky několika desítek centimetrů, je jí porostlá celá
Pouzdřanská step, a když fouká vítr, Vypadá to, jakoby se celé svahy pohybovaly do rytmu, který odměřují nárazy větru.  porost kavylu se vlní jako moře.

– Podle pověsti i rozšíření těchto rostlin mají na svědomí Tataři.

Sirotčí hrádek 

–  je zřícenina gotického hradu,  v těsné blízkosti obce Klentnice. Postaveného na přelomu 13. a 14. st. rodem Sirotků, po jejichž vymření připadl králi Václavu III. Krátce na to zavražděn (v r. 1306) a hradu se zmocnili Lichtenštejnové. Ti hrad využívali do poč. 16. st. Zpustl v polovině 16. st.  Hrad patřil podle pověsti templářskému řádu.

Velké Bílovice

jsou dnes největší vinařskou obcí v České republice.
– Vinařské umění se v Bílovicích dědilo a zdokonalovalo po staletí. Svůj podíl na tom měli i habáni. Slovo, které tady uslyšíte bezpočtukrát. Habáni, anebo také novokřtěnci, přišli na Moravu ze Švýcarska, kde ve dvacátých letech 16. století jejich reformační hnutí vzniklo.
– Velké Bílovice měly tzv. horenské právo již od roku 1550. Vstup do vinohradů byl podle tohohle zákona v době zrání hroznů zakázán. kdo za pronásledovaným vstoupil do vinohradu dál než na šíři motyky, byl popraven. Ten, kdo byl ve vinici přistižen, jak krade zralé hrozny, propadl hrdlem.

Natáčel se zde film Bobule. 

– Nad Velkými Bílovicemi je malé návrší zvané Zímarky. – Strategická poloha Hradišťku a vynikající výhled na rozhraní Dolnomoravského a Dyjskosvrateckého úvalu dává základ doměnkám o tom, že zde měla římská desátá legie ležící u Mušova umístěn svůj strážní oddíl. Při dobré viditelnoti je na pravém úpatí Pálavy za hladinou Novomlýnských jezer vidět kopec, kde tato legie čítající 20 tisíc vojáků ležela.

Kdysi tu stával středověký hrádek,  zbyli po něm jen stopy v terénu, ale byly  kvůli zemědělskému využití ještě koncem 19.století zarovnány příkopy, které dnes tvoří výrazný terénní stupeň.

Dnes tu stojí kaple zasvěcená sv. Cyrilovi, sv. Metodějovi, sv. Václavovi a sv. Urbanovi. postavená v letech 2002 kdy byli před stavbou štěrkem vyrovnán povrch a zavezen příkop. Po stavbě byly sem umístěny lavičky a ke kapličce vedou schody.
– Prudké jižní svahy pod kaplí jsou z botanického hlediska pozoruhodnou lokalitou se stepní vegetací. Stanoviště Zímarky bylo zapsáno i do soustavy celoevropsky chráněných území NATURA 2000, Rostou tu rostliny které jen tak někde neuvidíme jen na některých místech české republiky
.
– Okolní krajina byla poznamenána Vpády Bočkajovců , které vystřídá třicetiletá válka a nájezdy tatarskotureckých vojsk. A později tudy prošla i Francouzská vojska.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice kraj Jihomoravský. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s