Růžov na Moravě – Růžový mlýn

Okres  Prostějov , kraj Olomoucký

Z tohohle kraje je pověst o zlodějích v růžovém mlýně.

Stařenka Švecová vždycky vykládala, jak Růžový mlýn přepadli lupiči.

Tenkrát mlela na Růžovém mlýně celá vesnice. Měli tam taky hodně dobytka, pásl se na lukách a hlídal jej jeden stařeček z Hluchova.

Stalo se, že mlynář někam odešel. Když se to zloději dověděli, mlýn přepadli.

Do mlýna zrovna přijela jedna stařenka s obilím na mletí. Jak viděla, co se děje, schovala se do chlebové pece a ani tam nedutala.

Ten stařeček se zatím se zloději zle potýkal a jeden z nich mu přerazil puškou ruku. Mlynářský učedník viděl, jak zloději řádí, a myslel si: Tady nic nespravím, je jich moc! Ale věděl si rady. Vlezl pod mlýnské kolo a strouhou běžel na Hrad.

„Co se děje?“
„V Růžovém mlýně jsou zloději!“

Lidi začali zvonit na poplach, a kdo měl nohy, horempádem běžel na pomoc. Už zdaleka se z lesa ozýval pokřik a úpěnlivé volání.

Když sousedi doběhli až ke mlýnu, viděli celé to dopuštění. Stařeček ležel v bezvědomí mezi kládami, krev z něho jen řinula. Vedle něho našli pažbu z pušky, zlomila se v tom zápase. Patřila jednomu hospodskému, byl na ní vlastní rukou podepsaný. To ho prozradilo!

Ještě o moc roků později se kus od mlýna našla lidská kostra. To prý byl jeden z těch zlodějů, lidi ho tenkrát v tom zápase zabili.

V té pověsti je jedna stopa že u něj v té době hlídal dobytek  jeden stařeček z Hluchova.  Tahle stopa by člověka zavedla Jihovýchodně od obce na samotou Hluchovský Mlýn

ale ouha nesedí název.  Jenže v Okolí obce hluchov je vesnice Růžov na Moravě.

Malá obec Růžov leží jižně asi 1 km od Přemyslovic,(kde stojí větrný mlýn a zámek) v údolí mezi Klučí (458 m n.m.) a stražiskými kopci (370 mn.m.). Dělí se na Horní Růžov a Dolní Růžov.

Dolní Růžov býval samostatnou obcí. Vznikl na pozemcích parcelovaného stražiského dvora r.1786. První osadníci byli německé národnosti a nazvali osadu Rosenberg (Růžová hora).

Panský dvůr v r.1895 vyhořel a nebyl již obnoven.

Horní Růžov byl založen stejně jako Dolní, ale osazen byl čechy. Lidově byl zván Hejnovým, protože první domy stály u bývalé panské hájovny.

R.1849 byly oba Růžovy připojeny k Přemyslovicím. Samostatnými obcemi se staly opět r.1919. Dnes tvoří jeden celek – obec Růžov.

Dnes je tu významná chatová oblast. Obec patří k Stražisku.

Právě tahle vesnice která má společný název s mlýnem a také  u ní je potok který by mohl být strouha kterou běžel na Hrad.

Jenže který hrad, a jak dlouho šel strouhou ?

Odpověd by mohla být v obci Stražisko …

Nad vesnicí Stražiskem, na dominantním kopci v údolí, stával významný středověký hrad. Dnes na jeho místě stojí barokní kostel Andělů Strážců.
První doklady o názvu obce se zachovaly v německé podobě – Grumberg či Krummberg („Křivá hora“) nebo také Grünberg („Zelená hora“). První písemná zmínka o obci pochází z roku 1379.

Znak obce připomíná existenci hradu (věž s cimbuřím) a starou obecní pečeť (trojlist – dnešní spojení tří osad: Stražisko, Růžov a Maleny) se symbolikou, převzatou z erbu pánů z Konice a z erbu hradišťského opata Roberta Sancia

Hrad Stražisko též Grünberg nad vsí byl postaven již koncem 13. století; první zmínka o strážném hradě pochází již z roku 1288, když se po něm píše purkrabí na hradě Veveří Ctibor z Grünbergu. Na hradě se vystřídalo několik vrchností.
První písemná zmínka o existenci osady je spjat s existencí hradu Grünbergu, střežil obchodní stezku z Olomouce k Úsobrnu.

Prvním známým vlastníkem byl Adam z Konice, který se pak po hradu i psal. První zpráva tak nese letopočet 1326. Vlastnictví hradu se změnilo roku 1379, kdy dědic Sulík z Konice podstoupil hrad a část svého panství Ješkovi Kropáčovi z Holštejna. Roku 1386 získal hrad rod z Cimburka. Při válce markrabat stál člen rodu Matouš na straně Jošta a Grünberg byl tak důležitou základnou v bojích v okolí. V roce 1434 dědicové hrad prodali pánům ze Švábenic. V jejich vlastnictví byl hrad do roku 1590. Osudným okamžikem se stalo období česko-uherských válek koncem 15.století. Tehdy Švábeničtí hrad propůjčili synovi krále Jiřího z Poděbrad Viktorínovi, jako jeden z opěrných bodů proti králi Matyášovi. Po válečných událostech hrad zcela zpustl. Při prodeji hradu a vsi roku 1590 Janu Drahanovskému ze Stvolové byl v žalostném stavu. Jako pustý se nadále uváděl v dalších prodejích. Vrchnost se přesunula do pohodlnější tvrze v Konici.

Hrad byl postupně rozebírán vesničany a jeho konečná demolice proběhla v roku 1728 kdy byly zbytky hradu odstraněny a na jeho místě hradištní premonstráti nechali na místě zříceného hradu vystavět poutní kostel andělů strážných. Z hradu tak zbylo jen pár nerovností, snad část původní cesty a příkopů. Hradní kopec byl nazván Kalvárií, byla vybudována Křížová cesta a Lurdská jeskyně. Severní část pak zaujímá hřbitov.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice kosteli, slovanské a keltské hradiště a staré pohánské svatině, lapkové doby minula. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

2 reakce na Růžov na Moravě – Růžový mlýn

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Prostějovsko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

  2. Standa napsal:

    Růžový mlýn je naprosto někde jinde,
    tento mlýn se nachází v lokalitě Náměšť na Hané, kousek od koupaliště na kraji Terezského údolí.
    Foto-obec Náměšť na Hané, nebo http://www.Skyfilm -Terezské údolí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s