Bělecký Mlýn – loupežníci chtěli přepadnout mlýn

okres Prostějov, kraj olomoucký

Chatová a rekreační oblast Bělecký mlýn se nachází v údolí říčky Romže. Vznik této oblasti spadá do r.1920, kdy zde vzniká osada Racek. Dnes je zde na 300 chat. jméno celé osady dal zdejší mlýn.

První zmínky o mlýně pocházejí již ze 16. století. V roce 1928 mlýn vyhořel a na jeho místě bylo v roce 1929 nově vybudováno výletní centrum. Před druhou světovou válkou objekty Běleckého Mlýna zakoupil prostějovský továrník Pyrolt a zřídil zde hřebčín. K plemennému chovu koní byly využívány ideální terény v okolí.

Po válce se Bělecký Mlýn stal součástí Státního plemenného hřebčína v Tlumačově. Restaurace byla provozována podnikem RaJ a stala se vyhledávaným střediskem chatařů a trampů. V 70.letech byl v místě zřízen pionýrský tábor koncernového podniku Sigma. Po jeho restituci v 90. letech objekt získala skupina podnikatelů, která plánovala využívání objektu pro agroturistiku. V roce 2003 zakoupil Bělecký Mlýn současný majitel a postupně Bělecký Mlýn přebudoval do dnešních podob.

Před hotelem je žel.zastávka, která nese od roku 1961 název Zdětín – tedy obce, pod kterou Bělecký mlýn připadá. Nad ní je menší lom, na jehož vrcholu se nachází pozůstatky prehistorického hradiště, tzv.Bílovického hradu z období mladšího neolitu.

Bělecký mlýn je rodištěm akademického malíře Oldřicha Lasáka (1884-1968).

Jednou navečer přišla do Běleckého mlýna jakási jeptiška a říkala, jestli by ji nechali ve mlýně na noc.
„Ale, pantáto,“ vykládala jeptiška mlynáři, „kdybyste mně dali ko­můrku jen pro mě, jestli můžete. Budu se celou noc modlit z knížek, ať žádného neruším.“
Ve mlýně měli místa dost a o mlynáři se vědělo, že je dobrák a po­hostinný člověk.
„Dáme vám komůrku, třeba i dvě.“
Tak postavili jeptišce večeři na stůl, a když se najedla, zavedli ji nahoru do komůrky.
V tom mlýně měli mladého pacholka a tomu se ta cizí osoba nějak nezdála. Počkej, já už vyzkoumám, co jsi zač, povídal si. Nikomu nic neřekl, a zatímco jeptiška dole večeřela, vlezl si v komůrce pod její lůžko.

Za malou chvíli jeptiška přišla nahoru, zastrčila dvéře a začala se svlékat. Pacholek pod lůžkem ani nedutal. Viděl: milá jeptiška nebyla žádná jeptiška, ale urostlý chlap. Pod hábitem měl stočený dlouhý pro­vaz. Hned ho odmotal, rozevřel okno a potichu zapískal. Za chvilku se z lesa ozvalo znamení a pod okno se přišouraly nějaké kroky. Chlap nic neříkal a začal provaz spouštět dolů, aby po něm jeho společníci vlezli do mlýna.
Pacholek poznal, že je zle! Sebral všecku odvahu, potichu vylezl po břiše zpod postele, našlapoval k oknu jako kocour — a bac. Zezadu strčil do loupežníka, že ten jen vykřikl a spadl mezi své kumpány dolů.
Rámus vzbudil celý mlýn. Pantáta mlynář vyběhl i s pacholkem ven a milé loupežníky tam pochytali a svázali, než se stačili vzpamatovat.
Ten pacholek tenkrát zachránil celý mlýn.
Ale měli namále, že?

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice lapkové doby minula. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Bělecký Mlýn – loupežníci chtěli přepadnout mlýn

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Prostějovsko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s