Staroveský les – zakopaný loupežnický poklad

okres Přerov kraj Olomoucký

Obec Stará Ves se nachází 10 km jihovýchodně od města Přerova. V dějinách se její název připomíná již v roce 1261, kdy český král Přemysl Otakar II. daroval tuto obec jako odměnu za prokázané služby Olomouckému biskupovi Brunovi. Nejstarší dochovanou listinou o obci je doklad o rozdělení pozemků z roku 1301.

Dominantou obce je kostel kostel Nanebevzetí Panny Marie, který je 60 m vysoký a je viditelný z dalekého okolí.

Kdysi už dost dávno se udalo jednou pozdě na podzim káceli dva čeledíni les u Staré Vsi. Jak dobývali ze země velikánský pařez,, najednou se hlína na povrchu odhrnula a ven se sypaly špinavé nažloutlé plíšky, vypadaly jako staré kovové knoflíky. Ale když je trochu očistili, poznali,, že to jsou nějaké starodávné peníze.
„Cákryš, to je bohatství!“ vykřikl starší z čeledínů.
„Honem sbírejme,, honem/‘ pobízel ho druhý.
V tom lese právě dělalo víc lidí z vesnice. Tak ti čeledíni si řekli, že to místo zakryjí hlínou, že počkají a teprve navečer si všecko odnesou do­mů. Každý si nabral z té hromady do kapes jen pár kousků a odešli domů.

Ale ti druzí lidé v lese si všimli, že ti dva se tam domlouvají a něco kutí. Když se čeledíni za tmy vrátili k pařezu, nenašli tam už nic, načisto nic. Ostatní sousedé zatím všecko rozebrali. Ale moc z toho bohatství neměli! Chodili k místnímu židovi do kořalny a všecko po groších pro­pili. Když se ta věc rozkřikla, začali prý do Staré Vsi jezdit někteří bohatí obchodníci z Přerova, dobře za ty staré peníze platili a ještě na tom vydělali. Ale nejvíc prý si pomohl místní hajný, ten si odnesl z té hromady největší díl. A šel na to jinak. Po krátkém čase se ze Staré Vsi odstěhoval, koupil si v kraji pěkné hospodářství a měl se dobře. To se ví, když měl tolik peněz!
O tom pokladu kolovalo v okolí plno dohadů a všelijakých řečí. Ale jen ti nejstarší sousedi si vzpomněli, odkud se ty staré peníze asi vzaly. Kdysi dávno prý u Staré Vsi chytli bandu loupežníků, některé zrovna pověsili a některé dali do vězení. A jeden z nich prý před smrtí svému spoluvězni prozradil, že ti raubčíci zakopali v lese velikánský poklad, a taky mu řekl, jak jej najde: Až se dostane na svobodu, má prý jít do staroveského lesa, tam ať si lehne na záda a dívá se na kosteleckou věž. To místo, odkud spatří špičku věže, ať pořádně prokopá, tam že leží v zemi poklad.
Ten jeho kamarád zůstal ještě pár roků ve vězení, a když se dostal ven, první jeho bylo, že se vydal hledat poklad. Ale špatně pochodili

Kostelecký kostel zatím vyhořel a milý loupežník ztratil znamení. Pro­chodil celý les,, kopal a ryl,, kde se mu zazdálo^ ale všecko nadarmo.
Za ty dlouhé časy se v staroveském lese mnohokrát kácelo a vyrostly tam zase nové stromy, a přece tam lidi na nic nepřišli. Až deště odplavily za ta dlouhá staletí půdu a kamení, najednou se poklad objevil na povrchu.
Ale stejně z toho ti čeledíni moc neměli!

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice lapkové doby minula. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Staroveský les – zakopaný loupežnický poklad

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Přerovsko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s