Svatý Hostýn – co o něm říkají pověsti …

Hostýn nebo též Svatý Hostýn (734,6 m) je kopec v Hostýnských vrších, (asi 3 km jihovýchodně od města Bystřice pod Hostýnem) na kterém se nachází významné mariánské poutní místo, které je hned po Velehradě nejpamátnější poutní místo na Moravě. Pokud se týká návštěvnosti je to nejnavštěvovanější poutní místo v ČR.
Už dálky láká poutníky, nad zalesněnými vrcholky můžem tak uvidět kopuli chramu, kterou můžem uvidět i když je noc nebot je nasvětlená a proto bývá Hostýn nazýván majakem moravy. Z místní rozhledny je možné přehlédnout celou Hanou a střední Moravu.   …. (víz zde

Stejně jako mnohá místa i hostýn má své pověsti …

Jeho hlavní pověst se týká tatarů :  (doplním později)

Podle pověsti, která však byla poprvé zapsána až v roce 1665 v díle jezuity Bohuslava Balbína Diva Montis Sancti, se zde ve 13. století (1241) ukrývali lidé při velkém nájezdu Tatarů. Trpěli však nedostatkem vody, proto se modlili k Matce Boží a na její přímluvu zde vytryskl pramen a mohutná bouře donutila Tatary k ústupu. Archeologické nálezy však neposkytují sebemenší doklad podobné události.

Počátkem 19. století hostýnskou legendu znovu proslavil Václav Hanka; hostýnský zázrak tvoří významnou část básně Jaroslav v Hankou „objeveném“ Rukopise královédvorském.

Mimo to jsou pověsti :

O černokněžníkovi

Jednou pozdě večer někdo zaklepal stařečkovi Sadilovi na dvéře cha­lupy. Když stařeček dvéře otevřel, uviděl na prahu stát nějakého cizí­ho mužského. Byl vysoký a celý v černém., na hlavě černý klobouk, přes ramena tmavý široký plášť s límcem a na nohou měl vysoké černé boty.

„Pantáto,“ povídal cizinec, „potřebuju, kdybyste mě doprovodil na jedno místo na Hostýn.“
„Na Hostýn? Co tam budeme dělat?“ divil se stařeček Sadil. „A teď v noci?“
„Nic po vás nechci, jen abyste tam šel se mnou,“ povídal černý muž. „To víte, nebudete toho litovat,“ sliboval mu.
Sadil si cizince trochu prohlédl a zrovna ho napadlo, kdo to je. Černo-kněžník! Vykládalo se o nich, že vědí o všech pokladech v podzemí, že dovedou létat v povětří na svém černém plášti a že znají i všelijaká kouzla. Stařeček dostal trochu strach a na Hostýn se mu nechtělo. Všelijak se vymlouval, ale cizinec do něho mluvil a mluvil, až si stařeček natáhl boty, vzal do ruky hůl a hned se dali na cestu.

Na Hostýn to bylo kus cesty. Cizí pán celou dobu neřekl ani slovo. Stařeček taky mlčel a jen hosta po straně pozoroval. Když došli na sám kopec, zastavili se u jednoho keře. Černokněžník klekl na zem a keř oběma rukama požehnal. Tu se pod keřem objevila černá díra, za ní se černala nějaká černá chodba a z ní jako by vycházel chlad. Sadil vyva­loval oči! Až ted teprve cizinec promluvil a povídal:
„Nic se nebojte a vlezte do té díry.“ Pobízel ho rukou, aby se tam spustil. „A doneste odtud všecko, co tam najdete. Rozdělíme se na polovic.“
Sadil stál na místě jako přibitý, vzdychal a potil se strachy. Černo­kněžník ho pobízel znovu a ještě jednou a už se zle kabonil.

„Co se bojíš?“ dorážel na něho. Vzal stařečka za rameno a strkal ho do díry. „Běž a budeš bohatý.“
Tu se mu Sadil najednou vytrhl, vzal nohy na ramena a běžel zpátky domů.

Ale mnohokrát si na tu cestu s černokněžníkem vzpomněl a vrtalo mu v hlavě, co tam asi bylo za bohatství. Škoda že se tenkrát tolik báli Možná si mohl žít až do smrti bez starostí.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice kosteli, slovanské a keltské hradiště a staré pohánské svatině, vpád tatarů. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Svatý Hostýn – co o něm říkají pověsti …

  1. Pingback: Kraj Zlínský – Okres Kroměříž | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s