Náklo (ohrady) – poslední vlk

okres Olomouc kraj Olomoucký

Mezi Mohelnicí a Olomoucí se řeka Morava vine jako modrá tepna širokou nivou. Její vody omývají ploché štěrkové náplavy, místy zde les dosahuje šíře jen 3 km, ale někde až 8 km. Dnes to je jen nepatrný zbytek toho jaký les se tu rozkládal před staletími. Od Nákla přes Lhotu, Střen a Libuš až k Štěpánovu se rozkládaly velikán­ské, husté lesy a velký les mezi Olomoucí a Litovlí býval plný vlků, di­vokých kanců a občas se v něm prý objevili i medvědi.

Víc než před dvěma sty roky se na pastvině u Nákla pásali koně.
Žádný div, že se ti vlci odvažovali až k samému Náklů. Okolo pastvin u Nákla stály rozsáhlé ohrady, aby se koně nemohli rozbíhat po lese. Proto se později tamním polím říkalo Ohrady; (asi mezi Náklem a Mezicemi) v těch dobách se tam však místo polí táhly samé louky a lesy.

Jednoho dne se na pastvině objevil silný vlk a rovnou na jednoho koně. Asi měl hlad.
„Vlk! Vlk!“ křičeli a rámusili pastýři a sbíhali se ze všech stran.
„Vlk!“
Ale milý vlk na ně nedbal. Vyskočil na kobylu, co se tam pásla, a za­kousl se jí žlutými zubisky do masa nad ocas. Kobyla se polekala, začala se vzpínat, hlasitě frkala a jako divá běhala po ohradě. Vlk se držel pevně. Tu se vyděšená kobyla rozběhla z ohrady ven, s vlkem na zádech letěla do dědiny a otevřenými vraty vběhla do jedné chalupy. Tam začala na dvoře hlasitě řehtat. Hospodář vyběhl z domu a zůstal jak omráčený.
„Vlk!“
Ale hned se vzpamatoval. Honem zavřel vrata a volal sousedy na po­moc. Ti se sbíhali ze všech stran a hladového vlka na místě ubili. To se rozumí, na návsi se zatím sběhly ženské a děcka jako roj a všichni čekali, jak zápas dopadne.

Ještě moc roků se v Nákle vykládalo o posledním vlku a dlouhý čas to trvalo, než se děti odvážily vyjít samy za dědinu.

Toho vlka prý ubili na dvoře hospodáře Martina Závodného, ta cha­lupa měla číslo 8.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice spojení zvířete a tajemného místa - kůň, spojení zvířete a tajemného místa - PES, vlk, Vlkodlak. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Náklo (ohrady) – poslední vlk

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Litovelsko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s