Slatinky (Vlkov) – V lesích v okolí bývali vlci

Vesnice Slatinky se rozkládá cca 15km od města Olomouc avšak patří do okresu Prostějov.


Slatinky leží v malebném údolí, ohraničeném na západě zalesněným úbočím Velkého Kosíře. Ze severu pak holým hřebenem Malého Kosíře. Na jižní straně uzavírá údolí útvar chráněné krajinné oblasti se stepní květenou zvaný Vápenice, naleziště vzácných zkamenělin živočichů devonského moře. Východním směrem otvírá se údolí do hanácké roviny. Tím směrem je za pěkného počasí vidět sv. Kopeček u Olomouce, kostel v Dubu a věž zámku v Tovačově.

Za starých časů se kolem celých Slatinek prostíraly husté lesy a v nich prý tenkrát bývalo moc vlků. Kdysi k ránu se vracel domů do Slatinek jeden muzikant. Hrál v jedné vedlejší dědině na svadbě a na zádech si nesl celý ranec vdolků, dostal je na cestu jako véslužku.

Jak došel na jedno místo v lese, najednou zůstal stát. V tom šeru se za stromy něco hýbalo a mezi křovím na něho svítily dvě žluté oči. Muzi­kanta polilo horko po celém těle. Vlk! Rozmýšlel se: Co včil, co si mám počít?
Vté ho přece jenom něco napadlo. Vzal do ruky housle a začal na ně hrát a brnkat a díval se, co vlk udělá. Ten přešlapoval na místě,, škaredě vrčel a zle cenil na milého muzikanta zuby. Tak muzikant sdělal ranec, vzal jeden vdolek a hodil jej za sebe.
„Na, vezmi si ho, je čerstvý a ze svadby. Tu máš,“ potichu volal na vlka.
Milý vlk vdolek očichal a pak jej schlamstl, asi mu chutnal. Muzikant házel vlkovi vdolky po jednom a pomalu se bral k dědině. A vlk za ním, a ty vdolky sbíral a žral, jen se oblizo val. Než se dostali k první chalupě, měl muzikant ranec načisto prázdný, všecky vdolky vyházel, jeden po druhém. Skočil do síně, strachy se třísl po celém těle. Zachránil si život na poslední chvíli.

To místo, kde se tenkrát v noci s vlkem potkal, dostalo potom jméno Vlkovy.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice spojení zvířete a tajemného místa - PES, vlk, Vlkodlak. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Slatinky (Vlkov) – V lesích v okolí bývali vlci

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Prostějovsko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s