Kraj Zlínský – Okres Zlín

tohle je strušný popis míst daném kraji odkaz pokud není uvedeno jinak je po kliknutí na zvýraznné jméno obce, města , místa ..

Luhačovice
jsou především lázeňským městem, protože se zde nachází 4. největší lázně v Česku a největší na Moravě. Léčí se zde především lidé s nemocemi dýchacího ústrojí, trávením a obezitou. Lázně Luhačovice vděčí za svůj věhlas především minerálním pramenům – vyvěrá zde celkem šest přírodních pramenů a desítky pramenů navrtaných.

– Obětová hora – již samotný název v sobě skrývá něco mystického, podle pověstí zde rostl obrovský dub a pod ním naši předkové obětovali bohům. Při kácení stromů se zde nalezlo mnoho popele a vypálené hlíny.

–  Zemřelý hrabě Serenyi, který podvodným způsobem získal od představitelů obce obecní pozemky, jezdí za podivného kvílení po hoře v černém kočáře taženém bělouši.

– Pozor na to, abyste při své cestě nepotkali některého z černokněžníků, kteří vlastnili zlaté klíče od pokladů ukrytých v hoře.

– Hora  ukrývá poklady jsou zlaté na nich sedí kohout, stříbrné, jež hlídá kachna, a solné hlídané husou. Pokud naleznete osamělý kámen, zjistěte, zda není slaný, a začněte pod ním kopat.

– Našel zde ovčák sůl.  Svůj nález však podle legendy zaplatil životem, neboť vrchnost nechtěla, aby se o soli někdo další dozvěděl.

– Tajemný zelený had (údajně kysličník uhličitý), který vylezl z kamene, pod kterým to podivně bublalo, se zalekli Tataři, kteří utíkali z Hostýna.

– jsou zde i prohlubně, které vedou do nitra hory. V dávných dobách se zde ztratil ovčák i se stádem, který se objevil až po dlouhé době v Nevšové, z otřesného zážitku zešílel a stále vyprávěl o obrovských solných sloupech v nitru hory.

– ve směru na Přečkovice vidíme silnici vedoucí na Kladnou Žilín. Cesta, po které jdeme, má bohatou historii. Můžeme si představit, jak po ní v roce 1663 jezdily hordy Tatarů a Turků na Řetechov. Ti na panství v Luhačovicích zajali 42 lidí a zničili 150 kop obilí, což znamenalo velký hlad a utrpení. Tito staří válečníci jezdili po cestách vedoucích po hřebeni, aby měli dobrý rozhled po krajině.

Petrůvka
bydlel zde valašký silák Petr Bača.

Zaniklá osada Sudinka
U Obce Petrůvky nedaleko Luhačovic stála ve středověku osada Sudinka, směrem k Rudimovu.Bývala tam i dřevěná tvrz. Roku 1516 je již jmenovaná jako pustá. Roku 1596 podle register důchodů se platívalo zvlášť za nevšovský Drahanec, který náležel osadě Sudinka. Roku 1598 sudinské louky užívali poddaní z Rudimova a z Petrůvky, platili za to světlovské vrchnosti ročně 3 zl 28 grošů. (Purkrabské registry jsou v bojkovském muzeu).
– o několika dnech se strhly silné bouře a proudy vody zalévaly právě jen tuto vesnici. Mnoho dní a nocí zmáčela se a měkla zem, až se nakonec vytvořila obrovská trhlina, která celou osadu i se všemi vesničany do sebe pohřbila. ….

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Kraj Zlínský. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s