kraj Olomoucký – Hanušovicko

tohle je strušný popis míst daném kraji odkaz pokud není uvedeno jinak je po kliknutí na zvýraznné jméno obce, města , místa ..

Habartice
Před dávnými časy byly Jeseníky bohaté na kovy. Krajina kolem patřila pánům na Kolštejně (nyní Branné). Jejich bohatství mělo svůj původ právě v dolování, v úmorné dřině chudých horníků.
Když přestaly doly vynášet opustili mnozí horníci krajinu, aby se pokusili jinde o hornické štěstí.
– Z horníků se stali dřevorubci, kteří vykáceli okolní les a proměnili jej v pole. Aby byli chráněni před jarními záplavami, přeložili své sídlo z údolí na kopec doprostřed svých polí a luk. Na bývalé dolování upomínají již jen staré šachty.

Nový Hrad u Hanušovic
– Leží nedaleko Hanušovic jakoby uprostřed trojuhelníku jež druhé dva hroty jeho blízkosti stojí ves Kopřivná a Bohdíkov.
Po mnoha staletí v zřícenině dlí zakletá panna. Na nejvyšší hradní zdi roste borovice … ( když mi bylo asi 12 tak tuhle pověst znal trochu jinak ne borovice ale olše) a odvážlivec, musí desek z toho stromu udělat kolebku. V kolébce, která bude z těchto desek zhotovena, bude kolébán a doroste v ní chlapec, který jediný bude moc a mít sílu tuto bloudící pannu vysvobodit z kledby
– V pramenech 15. stol. je uváděn jako Furchtenberk „hrozivý hrad“, ojediněle bývá nazýván také Gabelsberg … na důležitých stezkách se ve středověku stavěly celnice, kde se vybíraly poplatky za přepravovanou sůl. Nazývaly se gablony a poplatek byl znám jako gabela.
Hrad když náležel v dávných dobách loupeživým rytířům. Ti tam zakopali mnoho pokladů a jejich střežení bylo svěřeno hradním duchům. Kdo chtěl poklady tyto vykopat, musel být člověkem spravedlivým a musel započít s kopáním o půlnoci na Květnou neděli. V ten den, když kněz četl v kostele pašije, poklady hořely.
– stál se součastí průběhu války v bojích o českou korunu mezi králem Jiřím z Poděbrad a uherským králem Matyášem Korvínem.

Pleče
Na hranicích Plečí a Habartic severně od Hanušovic, na ostrohu nad soutokem Staříče a Branné (u bývalé obce Pleče) se nachází zbytky tvrze oválného půdorysu.
– Osada Pleče, původně zvaná Plaveč, byla založena rytířem Hojgrem, který na vrchu dosud zvaném Střelecký val obýval tvrz. Zabýval se dolováním rudy v místech, na nichž vznikla v pozdější době osada Rudkov.

Potůčník
menší kostelík nebo spíše větší kaple sv. Jana a Pavla – Církevní stavba byla vystavěna v roce 1839, po odsunu Němců započala stavba chátrat. Role zachránce se ujal po roce 1991 stavitel Václav Tomek. Práce pokračovaly natolik, že v roce 1997 byl kostelík opět vysvěcen a po dlouhé době sloužena mše. Rekonstrukce pokračovala dále. Bohužel v roce 2007 zásahem blesku vyhořela celá střecha včetně krovu. Dnes je víceméně volně přístupná stavba opět v rekonstrukci a má nový krov a střechu provizorně krytou lepenkou …
k této vsi se váže pověst že ve vsi Potůčníku stával před dávnými časy klášterlidé nejenom z okolí, ale i ze vzdálených krajů putovali tam na pouť – Rychtář poslal tedy do města pro vojsko, které nečekaně přišlo do kláštera. Chalupník Havlena ukázal jim místo, kam shodili jeho dceru. Zvedli kámen a v prohlubni našli patnáct statých panen.
Mniši byli pochytáni a odvezeni na Špilberk. Klášter zpustl a za krátko byla z něho pouhá rozvalina.

Rudkov
byla založena poblíž místa kde se dolovala železná ruda.

Staré Město pod Sněžníkem
– V České republice je osm obcí jménem Staré Město, ale jenom jediné z nich je obklopeno věncem hor jako Staré Město pod Sněžníkem.
původně se jmenovalo Goldek, což znamená Zlatý kout nebo Zlatý rohPrudký a násilný zánik hornické činnosti v okolí se připisuje husitům, kteří v letech 1422 – 1424 táhli Moravou a zdejším krajem do Kladska a pustošili vesnice a zejména pak církevní majetky.
– Rok 1645 přinesl že zdejším regiónem prošla loupeživá švédská vojska vedená Mansfeldem, která ničila a pustošila vesnice a samoty, vypálila také polovinu města.
– Dle nedoložené pověsti byl Karel IV. při lovu v okolních lesích zachráněn před útokem medvěda horníkem
– V roce 1714 postihl Staré Město zákeřný mor a velký požár (další velké požáry – 1842 a 1844, v říjnu 1907 takřka zničil polovinu města)
– K událostem, na které obyvatelé města jistě dlouho vzpomínali, patřila návštěva císaře Josefa II., který město navštívil v rámci jedné ze svých četných inspekčních cest. Do Starého Města pod Králickým Sněžníkem zavítal ve dnech 1. až 3. září 1779 odpoledne v doprovodu dvou generálů a dvou jiných oficírů. Tehdy na obhlídce zamýšlel obehnat město obrannou kamennou zdí, k tomu ale nikdy nedošlo.
– pověsti o přítomnosti horního duchu

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Kraj Olomoucký. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s