kraj Olomoucký – Přerovsko

tohle je strušný popis míst daném kraji odkaz pokud není uvedeno jinak je po kliknutí na zvýraznné jméno obce, města , místa ..

Přerov
– V době husitských válek představovalo důležité středisko kališníků na Moravě.
byl na sklonku války prvním městem v českých zemích, jehož obyvatelé se postavili společně na odpor. Známější Pražské povstání přišlo až 5. května.
– Předmostí
– Dábelská jeskyněNalézala se tu jeskyně, o které se vyprávěly strašidelné historky o přítomnosti smečky pekelníků. Potvory to byly strašné, chlupaté a vypasené. Když tihle ďáblové chytili nějakého člověka, uspořádali soud a na něm rozhodovali, zdali je ten člověk dobrý nebo zlý. Pokud zjistili, že je dobrý, bez okolků ho upekli a snědli. A jestliže rozhodli, že je zlý, proměnili ho v ďábla, aby jim pomohl chytat další lidi.
Zaniklá studánkaZnamenitostí předmostskou byla i zdejší kyselka prýštící na několika místech ze země. Vedle Chromečkova domu byla v Hranické ulici nádržka (tzv. prádýlko), do níž stékala kyselka ze zahrad a z přeplněné nádržky pak odtékala dále. Studánek s kyselkou bylo víc, například ve svahu u vrby v prostoru dnešního koupaliště. Před školou byla studna s pumpou, kde se čerpala dobrá kyselka ještě před několika lety.
les ŽebračkaV Přerově ste mohli za dávných časů potkat hned dvě hastrmanské živnosti.
Markrabinacísař Josef II. lid jej často zaměňoval s Ječmínkem – Tomu poli a té cestě, kde se v obilí narodil markrabě Ječmínek, se odedávna říkalo Markrabina, a vykládaly se o nich všelijaké věci. Až kolem Olomouce poteče Moravou místo vody krev. Až bude vojna největší a nejhroznější, tenkrát vyjede z Markrabiny Ječmínek se svým vojskem Čechům na pomoc a celou zem vysvobodí. a tahle pověst má také tuhle podobu: Císař Josef II. vyjede z markrabiny se svatým vojskem Čechům na pomoc.

Těm lesům mezi Lipníkem a Dřevohosticemi se odedávna říkalo Smolná
V minulých dobách na Smolnou pohřbívali všecky zoufalce, co na sebe sáhli a vlastní rukou si vzali život. Panští pacholci je sem odváželi na hrubém hnojném voze. Na ty pacholky se všichni v kraji dívali pro jejich řemeslo s bázní, ale taky k nim cítili pro jejich odvahu tajuplnou úctu.
– Na Smolnou prý vozili sebevrahy z široka daleka, taky až z valašských dědin od slovenské hranice.

Stará Ves
zakopaný loupežnický pokladKdysi dávno prý u Staré Vsi chytli bandu loupežníků, některé zrovna pověsili a některé dali do vězení. A jeden z nich prý před smrtí svému spoluvězni prozradil, že ti raubčíci zakopali v lese velikánský poklad, a taky mu řekl, jak jej najde: Až se dostane na svobodu, má prý jít do staroveského lesa, tam ať si lehne na záda a dívá se na kosteleckou věž. To místo, odkud spatří špičku věže, ať pořádně prokopá, tam že leží v zemi poklad.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Kraj Olomoucký. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s