Kraj Zlínský – Okres Kroměříž

tohle je strušný popis míst daném kraji odkaz pokud není uvedeno jinak je po kliknutí na zvýraznné jméno obce, města , místa ..

Hostýn
Významné poutní místo – významné mariánské poutní místo, které je hned po Velehradě nejpamátnější poutní místo na Moravě. Pokud se týká návštěvnosti je to nejnavštěvovanější poutní místo v ČR.
maják moravy – Už dálky láká poutníky, nad zalesněnými vrcholky můžem tak uvidět kopuli chramu, kterou můžem uvidět i když je noc nebot je nasvětlená a proto bývá Hostýn nazýván majakem moravy. Z místní rozhledny je možné přehlédnout celou Hanou a střední Moravu.
kelské hradištěČetné archeologické průzkumy prokázaly osídlení Hostýna již ve starší době kamenné. Podle archeologických nálezů se na Hostýně nacházelo rozlehlé pravěké hradiště. Už v době, kdy rozkvétala starověká Troja, žili na opevněném Hostýně lidé. V průběhu dalšího tisíce let se na jeho dvou vrcholech vystřídaly řady keramických kultur a nakonec Hostýn obsadili Keltové. Ti zřejmě využili pro vybudování svého opevnění starých valů, zvýšili hradby a vybudovali na Hostýně doslova vojenskou pevnost.
Podle pověsti, která však byla poprvé zapsána až v roce 1665 v díle jezuity Bohuslava Balbína Diva Montis Sancti, se zde ve 13. století (1241) ukrývali lidé při velkém nájezdu Tatarů. Trpěli však nedostatkem vody, proto se modlili k Matce Boží a na její přímluvu zde vytryskl pramen a mohutná bouře donutila Tatary k ústupu. Archeologické nálezy však neposkytují sebemenší doklad podobné události.

– Pověst o černokněžníkovi na Hostině hledal poklad …

Chropyně
Ječmínekchropyňském zámku jeden bohatý a rozmařilý hrabě, všem naháněl strach. Měl pěknou a hodnou manželku, jednou se tak rozhněval, že milou manželku vyhnal pryč.
Ta paní hraběnka čekala tou dobou děťátko.
Sebrala se a odešla někam do hor. Schovávala se v poli a tam se jí narodil krásný plavovlasý synáček. …

Kroměříž
Město minulosti si vysloužilo lichotivou přezdívku Hanácké Athény. Důvodem bylo především velké množství škol a s tím spojená vysoká míra vzdělanosti.Tradice i v současnosti bohatého školství se zde odvíjejí od arcibiskupského gymnázia a učitelského ústavu. Dnes zde funguje řada všeobecných, odborných, pedagogických a uměleckých škol.

Rusava
Valašsko v malémTéměř za humny Hostýna začíná Valašsko. Vzniklo tak, že do lesů pod Hostýnem byli po třicetileté válce deportováni valašští rebelové ze Vsetína. Těm po potlačeném povstání hrozila smrt, vrchnost jim ale udělila milost s tím, že se přestěhují do hostýnských lesů a založí tady obec.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Kraj Zlínský. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s