Stanislavice – kostelec – padlý neznámý švédský vojín vstává z nedalekého hrobu, zvoní svým padlým druhům a zve je ke společné pobožnosti.

Okres Karviná, Moravskoslezský kraj

vesnice Stanislavice (dnes část Českého Těšína) patřila původně k majetku těšínských knížat.
Leží asi 6 km západně od Českého Těšína na silnici I/11.

Ve vsi existovaly dva dvory.
Do dneška je zachován tzv. Dolní dvůr, který přečkal hospodaření jak místního JZD, tak i Státních statků Karviná. V současnosti je využíván k podnikání a díky tomu je alespoň minimálně udržován.

a Horní na východní straně vsi na svahu vysoko nad vsí a nad pravým břehem horního toku Chotěbuzky. V roce 1775 nechal těšínský zlatník Jan Grešlovič ve východní části Horního dvora vystavět nevelký, pozdně barokní zámek. Po roce 1801 koipli Stanislavice Larischové a zámek tak ztratil svou původní rezidenční funkci a sloužil pouze jako kanceláře a byty. Larischům zámek patřil až do první pozemkové reformy. Tehdy jej získal i s dvorem F. Alkiery, který na zámku bydlel. Po roce 1945 jej zabral stát a vuživálo ho místní JZD. To zámek upravilo ke skladištním účelům a nakonec budova sloužila jako drůbežarna! Naprostou neúdržbou zdevastovaný zámek byl v roce 1967 zbořen. Teprve později byly zbořeny i ostatní budovy dvora

Zachována zůstala pouze kaplička sv. Jana Nepomuckého.

Největšího rozkvětu Stanislavice dosáhly koncem šedesátých let minulého století. Tehdejší jisté politické uvolnění umožnilo podnikání obcím. Při MNV Stanislavice vznikly místní služby (výroba tvárnic, autodoprava a autobazar) a z jejich výnosů byla financovaná mj. výstavba zpevněných obecních silnic a stavba kulturního domu.
Po integraci k Českému Těšínu v roce 1975 však byla obec čím dál tím více zanedbávána a po roce 1989 se pro českotěšínské radní stala zajímavou pouze pro pochybné privatizační čachry. Nejviditelnějším výsledkem je úplná devastace kulturního domu.

Paradoxně nejlépe udržovanou památkou je tank – dar vojenského útvaru z Martina.

ve Stanislavicích, pod kosteleckým vrchem prý padlý neznámý švédský vojín vstává z nedalekého hrobu, zvoní svým padlým druhům a zve je ke společné pobožnosti. Již tři sta let se za bouřlivých, větrných nocí ozývá umíráček ze Stanislavské zvoničky a zve švédské vojáky na kostelecký vrch k lesu na pobožnost. Těrlický silák Tyroň jezdil často na trh do Těšína. jednou tam se známými poseděl déle, než obvykle u korbele dobrého těšínského piva a pozdě v noci se vracel starou kopcovitou cestou domů. Koně volně kráčeli lesem do kopce a Tyroň podřimoval v košatině. Na vršku nad zámečkem se náhle zabral do dřímoty. V šumu větru mu do uší zazněl hlas zvonku a vážný táhlý zpěv. Tyroň trhl opratěmi, zastavil koně a pozorně naslouchal . Teprve teď zpozoroval podivný svit na vrcholku kosteleckého kopce. Pobídl koně a brzy vyjeli na kopec. Tam Tyroň zastavil povoz a sám se tiše plížil k lesu. Viděl dva vysoké ohně. V jejich svitu stál nízký, bíle prostřený pařez, upravený jako prostý oltář. U něho bledá, světlá postava, promlouvala a tichým, vážným hlasem ke klečícímu shromáždění. Prostovlasí vojáci tiše rozjímali. Na dlouhých kabátcích přes koženou kazajku všem přesahoval široký, krajkový límec. Na drobném bandalíru se houpal těžký kord. Kazatel domluvil a shromáždění znovu zanotovalo vroucím hlasem. Tyroň pak sousedům vyprávěl o podivné pobožnosti švédských vojínů na kosteleckém vrchu, ale nikdo mu nechtěl věřit. Zvonění od staré stanislavské zvonice však slyšelo hodně těrličanů a proto se pověst roznesla brzy po celém kraji.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice švédské utoky na naši zemi. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Stanislavice – kostelec – padlý neznámý švédský vojín vstává z nedalekého hrobu, zvoní svým padlým druhům a zve je ke společné pobožnosti.

  1. Pingback: kraj Moravskoslezský – okres Karviná | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s