Haňovice – zlý a krutý hejt­man a tuze sužoval své poddané

Obec Haňovice se nachází v okrese Olomouc, kraj Olomoucký, asi 2 km jihozápadně od Litovle. Obcí protéká potok Loučka. Na návsi stojí kaple sv. Cyrila a Metoděje.

Ves Haňovice(Ganeiovici) se připomíná v r.1131 jako majetek olomoucké kapituly. Ve 13.stol. za biskupa Bruna se část Haňovic stala biskupským lénem a část měl purkrechtní (vladycký) dvůr. Roku 1339 byl na biskupském lénu Hynek z Bystřice. Jeho syn Ondřej, purkrabí na Jičíně obdržel od biskupa půl Haňovic do dědičného vlastnictví. V r.1405 byl na dvoře v Haňovicích Zbyněk z Mladče, r.1447 Bílkovští z Chudobína a přes Šebora z Bílkova, Víška ze Stříteže jej získal r.1480 Jan Zoubek ze Zdětína. Jeho syn Bernard se stal olomouckým biskupem. Další syn Jan získal v r.1500 Haňovice a kolem r.1510 purkrechtní dvůr přebudoval na tvrz. V moravském „Tituláři“ z r.1534 se Jiří a Jan Zoubkové uvádějí jako rytíři. Jan měl dva syny, Bernarda Jáchyma, který se stal podkomořím. Jáchymův syn Jan Bohuslav prodal kolem r.1575 Haňovice Janu Prockovi ze Zástřizl, který v r.1580 vystavěl na místě tvrze renesanční zámek, jak hlásá erb a letopočet na kamenném portálu. Jeho syn Bernard Prakšický ze Zástřizl byl předním stoupencem odbojné protestantské strany na Moravě, která se tajně scházela v jeho domě(Národní dům) v Olomouci, který mu v r.1619 posloužil jako vězení olomouckých kanovníků. Na sněmu v Brně byl zvolen stavovským hejtmanem odbojného direktoria. Po bělohorské bitvě byl vězněn v Brně, kde r.1622 zemřel. Zabavené zboží císař Ferdinand II. daroval Olomoucké kapitule. Zámek zpustošený stavovskými a švédskými válkami v r.1678 kapitula opravila a barokně přebudovala. Později přistavila nový pivovar a hospodářské budovy přilehlého dvora. Od r.1948 slouží hospodářským potřebám.

Za dávných časů bydlel na zámku v Haňovicích jeden zlý a krutý hejt­man a tuze sužoval své poddané. Jak se mu někdo protivil nebo se nějak provinil, udělal s ním krátký proces: dostal od drába karabáčem a ještě ho dal zavřít do sklepa pod zámkem. Jednou dal dokonce popravit jednoho haňovického souseda a poručil, ať ho v tom sklepě zakopají.
Brzy nato hejtman náhle zemřel. Po celém kraji si lidi vykládali, že to je jistě trest za jeho činy. Ale od té doby se vždycky o půlnoci zjevil velikánský černý pes a běhal po zídce od Haňovic ke Kluzovu. To nebylo všecko! V tom sklepě, kde pochovali toho popraveného souseda, bývalo o půlnoci slýchat hrozné dunění. Lidé se báli tou dobou do sklepa vkro­čit. Až jeden sklepník přece jen sebral odvahu a schoval se tam do prázdného sudu od vína. Byl potichu jako pěna a čekal, co se bude dít.
Přišla půlnoc a ve sklepě se strhl hrozný povyk a ze všech stran se ozývaly rány. Sklepník se polekal, ale když se kapku vzpamatoval, uviděl před sebou zemřelého zámeckého pána. Zdálo se mu, že na něj kývá. Sklepník se ho ptal:
„Pane hejtmane, co ode mne žádáte?“
Hejtman naříkal a prosil, ať za něho dá sloužit mši v haňovickém kostele. Milý sklepník kýval hlavou, že to udělá — a jeho přání taky splnil.
Víte, že od té doby byl v zámku pokoj ?

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice krutovláda pánů. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Haňovice – zlý a krutý hejt­man a tuze sužoval své poddané

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Litovelsko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s