Laškov – Ohnivý muž

Obec Laškov se nachází v okrese Prostějov, kraj Olomoucký.

Nejstarší záznam z roku 1349.

Zámek Laškov stojí na místě, kde již dříve stávala tvrz. Ta je písemně doložena k roku 1492. V 16. století ji upravili ve slohu pozdní gotiky a renesance. Tyto úpravy, které provedl rod ze Śvabenic a rodina Kokorštích z Kokor, jsou dnes vidět na pravém křídle zámku. V roce 1693 pak proběhly další úpravy. Tvrz byla přestavěna na letní barokní čtyřkřídlý zámek. Od roku 1825 patřil Zámek Laškov rodině Kolářů. Ti ho pak v letech 1882 – 1890 upravili v pseudoklasicistickém slohu. Upraveny byly hlavně fasády. Zajímavostí je, že v roce 1887 pobýval na zámku František Josef I. Tuto událost připomíná pamětní deska na nádvoří.

V roce 1918 koupil zámek drahanovický cukrovar a změnil jej na skladiště. V letech 1953 až 1965 prošel Zámek Laškov rozsáhlou rekonstrukcí. Nadále pak sloužil jako kanceláře místní správy, knihovna a zdravotní středisko. Tomuto účelu slouží dodnes.

Laškovský správce po smrti strašil. To prý byl trest za to, že oloupil poddané o jejich pozemky. Jednou dal přesadit hraniční kámen, a co dřív patřilo sedlákům., bylo teď pánovo. A kdyby se někdo ozval? Zavřeli by ho do šatlavy.
Když správce umřel, častokrát se stalo., že o půlnoci někdo potkal za dědinou ohnivého muže. Vypadal jako hořící otep slámy, byl přepá­sán řetězem a chodil po polích. Na rameni nesl těžký hraničák, až se pod ním prohýbal, a naříkal:
„Kam ho mám dát? Kam ho mám dát?“
Kdo se na toho ohnivého muže pořádně podíval, poznal v něm — pana správce! Každý, kdo ho jen zdálky spatřil, dostal strach a vzal nohy na ramena.
Tak strašil dvacet, třicet, padesát roků, noc co noc, za dešťů i fujavic bloudil po poli, rachotil řetězem a žalostně naříkal.
Až jednou se odkudsi vracela přes pole jedna děvečka. Byla noc, tma jako v měchu. Tu se před ní zjeví ohnivá postava a naříká:
„Kam ho mám dát? Kam ho mám dát?“
Ta děvečka se ulekla a zůstala stát. Pak si dodala odvahy a řekla:
„Kdes ho vzal, tam jej vrať!“
V té chvíli ohnivý muž zmizel, nářek a rachocení přestalo jako by uťal, jen prý ještě zdálky zaslechla:
„Děkuju ti za ta slova! Jinak bych čekal na své osvobození ještě pade­sát let.“
Na druhý den ráno našli sedlati na poli velikánský hraničák. Ležel zrovna na tom místě, odkud jej dal laškovský správce vykopat.
Od toho dne ohnivého muže u Laškova už nikdo nespatřil.

majovyhonzik se představuje:

je mi 31 let a chsi se zde věnovat zajimavým místům, tajemným i obyčejným ale něčím vynikají nad ostatními , zajimavé události z toho místa, historie Jinak povoláním jsem truhlář , bydlištěm Šumperk, ČR
Příspěvek byl publikován v rubrice Ohnivý muž. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Jedna reakce na Laškov – Ohnivý muž

  1. Pingback: kraj Olomoucký – Prostějovsko | Majovyhonzik – obyčejné neobyčejným pohledem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s